23:18, sob, 6. Jul

Mlade v Podravju se spodbuja k podjetnemu razmišljanju tudi preko tekmovanj, kjer predstavljajo inovativne podjetniške ideje





Konec prejšnjega meseca pa so v okviru spodbujanja mladih pripravili  v četrtek, 23. februarja, in v torek, 28. februarja 2023,  v Šolskem centru Ptuj in na Gimnaziji Ptuj dve tekmovanji v predstavitvi poslovnih idej, ki je znano pod skupnim imenom Podjetniški izziv za mlade. Na ZRS Bistra Ptuj so sicer pred desetimi leti začeli sistematično spodbujati podjetništvo med mladimi v Spodnjem Podravju. 

V četrtek so tekmovali osnovnošolci, v torek pa dijaki, so zapisali v sporočilu za javnost ZRS Bistra Ptuj. Sodelovalo je skoraj  300 mladih iz Ormoža, Podlehnika, Vidma in Ptuja, skupno je tekmovalo 21 ekip.

Nagradili so najboljše osnovnošolske in dijaške ekipe

V kategoriji osnovnošolcev je bila po mnenju komisije najboljša ekipa »Falcon« iz OŠ Olge Meglič, ki je predstavila rešitev za digitalizacijo zdravstvene dokumentacije, ki jo išče vsa Slovenija, med srednješolci pa ekipa »Smart Charge« iz Gimnazije Ormož, ki je izdelala pametni čevelj, ki s hojo proizvaja električno energijo in pohodnikom omogoča polnjenje pametnih naprav v naravi. Občinstvo pa je nagradilo osnovnošolsko ekipo »Segni v tünko«, ki se je domislila načina, kako uporabiti tradicionalno mesno specialiteto v sodobnih sendvičih, in dijaško ekipo »Reusable in prilagodljivi vložki« iz Šole za ekonomijo, turizem in kmetijstvo Ptuj, ki je ponudila okolju prijaznejše higienske pripomočke in tako prispeva k zmanjšanju odpadkov.

Desetletno spodbujanje in podpiranje mladih

Podjetniški izziv za mlade je letos, z letnico 2023, potekal že deseto leto. Pred desetletjem sta se ZRS Bistra Ptuj in Šolski center Ptuj povezala pri spodbujanju podjetništva med mladimi na Ptuju. Partnerstvo, ki so ga takrat začele Lidija Tušek iz ZRS Bistra Ptuj in Patricija Koler ter Sonja Šaše iz takrat še Ekonomske šole se je v desetletju razmahnilo po vsebini in geografskih razsežnostih, pridobilo je številne simpatizerje, prizadevanjem za bolj podjetno mladino se vsako leto pridružijo nove šole in novi učitelji. Ker gre za podjetništvo, so poleg Mestne občine Ptuj, podprli tudi v Manager klubu Ptuj in tako odprli pretok informacij, idej in sodelovanje med bodočimi zaposlenimi in ptujskimi podjetji. Letos so na tekmovanju sodelovale ekipe iz OŠ Ormož, OŠ Podlehnik, OŠ Videm, OŠ Olge Meglič, Gimnazije Ptuj, Gimnazije Ormož in Šolskega centra Ptuj, so še sporočili iz ZRC Bistra Ptuj.

Večmesečno delo po ekipah in učenje podjetništva

Mladi sicer pred tem več mesecev delajo na svojih poslovnih idejah in prireditvah. Ob podpori agencije SPIRIT Slovenija pa jih nato učijo na podjetniških delavnicah o podjetništvu, podjetnikih in podjetjih, odkrivajo lokalne izzive in pripravljajo rešitve v obliki poslovnih modelov.  Pri tem je pomembno, da čim bolje predstavijo svojo rešitev, torej svoje izdelke ali storitve, ki bi jih ponujalo njihovo podjetje. Odgovoriti si morajo na vprašanja, kaj potrebujejo, da lahko izdelajo izdelek in kakšne aktivnosti bi morali izvajati, da bi izdelek nastal. Ta rešitev mora biti nekaj posebnega in se mora od vseh obstoječih rešitev, torej obstoječe konkurence vsaj v neki točki bistveno razlikovati. Razmisliti morajo, kdo bi lahko bili njihovi kupci, zakaj bi kupili njihovo rešitev in kako jih bodo pridobili za nakup. Največkrat se zaplete pri finančnih vprašanjih, torej: koliko bo stal naš izdelek, koliko bomo uspeli prodati, kakšne stroške bomo imeli, bomo zaslužili dovolj, da bomo imeli dobiček in možnosti za nadaljnji razvoj podjetja? Pomoč odraslih mentorjev, tako učiteljev kot strokovnjakov iz ZRS Bistre Ptuj, je zato zelo pomembna pri razvoju modela podjetja. Izpostavili so še, da jih pripravijo tudi na javni nastop pred veliko množico, mladi pa se izziva ne ustrašijo, ampak so vsako leto boljši.

Strokovno komisijo na Podjetniškem izzivu za mlade, sekcija osnovnošolci so sestavljali: Miha Senčar iz Manager klub Ptuj in Tenzorja; Aljaž Brodnjak iz Fundacije Prizma, Patricija Koler iz Šole za ekonomijo, turizem in kmetijstvo,  Mirjana Nenad in Robert Novak iz ZRS Bistra Ptuj. Komisijo v sekciji dijakov so sestavljali: Davorin Tušek iz Manager klub Ptuj, Aljaž Brodnjak iz Fundacije Prizma, Sonja Šaše iz Šole za ekonomijo, turizem in kmetijstvo, Maja Korban Črnjavič iz OŠ Ormož in mag. Mirjana Nenad iz ZRS Bistra Ptuj. Ekipe so ocenjevali po treh kriterijih in sicer glede na to, kako izvirna je njihova ideja, kako dobro so opredelili poslovni model in po nastopu.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.