01:15, ned, 7. Jul

Na vinogradniško-vinarskem kongresu na Ptuju o prihodnosti panoge





V Dominikanskem samostanu na Ptuju se danes začenja 6. Slovenski vinogradniško-vinarski kongres, ki bo združil vinogradnike, vinarje ter strokovnjake s področja vinogradništva in vinarstva. Ti bodo v razpravah osvetlili tudi prihodnji razvoj v panogi. Dogajanje se bo v soboto opoldne prelilo v 9. festival Salon Sauvignon Ptuj 2023.

“V zadnjih 20 letih smo govorili o težavah na področju zmanjševanja vinogradniških površin, težavah s prodajo in cenovno politiko. Zdaj pa vsi skupaj ugotavljamo, da vinogradništvo v zadnjem času prihaja v svetlejše čase,” je stanje v panogi na nedavni predstavitvi dogodka v Ljubljani orisal vodja organizacije kongresa in direktor ptujskega zavoda v okviru Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Andrej Rebernišek.

K temu je po njegovih besedah prispevalo to, da so v zadnjih letih veliko naredili na področju kakovosti, sloga in prepoznavnosti vin, ki so usmerjeni k potrošniku. “Prodaja kakovostnih vin raste, še posebej nas veseli, da se povečuje število družinskih vinogradnikov, ki imajo izdelan stil vina in tehnološko posodobljene kleti,” je dejal.

Na okroglih mizah se bodo med drugim posvetili prihodnjim izzivom v panogi

Prav pregledu stanja v vinogradništvu in vinarstvu v zadnjih šestih let bo posvečen prvi dan kongresa. Na okroglih mizah se bodo med drugim posvetili prihodnjim izzivom v panogi in oviram ter priložnostim na področju promocije, odpirali pa bodo tudi vprašanja glede podnebnih sprememb in rabe fitofarmacevtskih sredstev, kjer bodo v prihodnosti potrebna določena prilagajanja.

Drugi dan kongresa se povezuje s festivalom vina, kulinarike in lepih umetnosti Salon sauvignon, ki že nekaj let poteka na Ptuju. Strokovni del bo namenjen predstavitvi potenciala in pomena sorte sauvignon, njenemu kletarjenju in negi. Za obiskovalce pripravljajo tudi pokušanje najbolje ocenjenih vin znotraj omenjene sorte.

Predstavitev Ptujske vinske kleti

V okviru kongresa bo potekala predstavitev Ptujske vinske kleti kot najstarejše vinske kleti v Sloveniji in vinarjev, ki so se na novo povezali v Združenje vinorodne Štajerske. Izbirali pa bodo tudi najboljše foto utrinke značilne slovenske pokrajine z vinogradi.

Poleg KGZS – Zavoda Ptuj pri organizaciji dogodka sodelujejo mariborska fakulteta za kmetijstvo, ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Zavod za turizem Ptuj. Zadnji Slovenski vinogradniško-vinski kongres je potekal pred šestimi leti v Posavju.
VIR: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.