06:12, ned, 25. Avg

Nov program pripravništva za poklic bolničar – negovalec





Ministrstvo za zdravje je začelo s pilotno vzpostavitvijo novega programa pripravništva za poklic bolničar – negovalec. Sestavljeno je iz dvomesečnega teoretičnega dela in štirimesečnega praktičnega dela ter bo veljal poleg že sprejetega programa pripravništva bolničar – negovalec (obstoječi velja za kandidate, ki so opravili srednješolsko izobraževanje za poklic bolničar – negovalec).

Kandidat pripravnik novega programa pripravništva je lahko oseba, ki je starejša od 18 let in ima zaključeno vsaj IV. stopnjo izobrazbe oz. katerokoli srednjo poklicno izobrazbo.

Pripravnik bo v času šestmesečnega pripravništva zaposlen pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti, ki v skladu s 4. členom Pravilnika o pripravništvu in strokovnih izpitih zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev na področju zdravstvene dejavnosti (Uradni list RS, št. 76/22, 58/23 in 97/23) izpolnjuje pogoje za izvajanje programa pripravništva za poklic bolničar – negovalec.

Teoretični del pripravništva bodo izvajali štirje akreditirani izobraževalni zavodi, in sicer: Srednja zdravstvena šola Ljubljana, Sofizo izobraževalni center d.o.o., Šolski center Novo mesto in Srednja zdravstvena šola Murska Sobota.

Vsak zbrani akreditirani izobraževalni zavodi bodo izvedli (do) štiri cikle (dvomesečno usposabljanje, 320 šolskih ur) teoretičnega dela programa pripravništva za poklic bolničar – negovalec. Število kandidatov pripravnikov, ki jih zavod napoti na teoretični del usposabljanja ni omejeno, vendar pa je omejeno število vključenih udeležencev v posamezni cikel teoretičnega usposabljanja pri posameznih izobraževalnih zavodih. V izvedbo posameznega cikla teoretičnega dela pripravništva pri posameznem izobraževalnem zavodu je lahko vključenih od 12 do 26 udeležencev.

Po uspešno zaključenem teoretičnem delu pripravništva pripravnik opravi še štirimesečni praktični del pripravništva pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti, ki bo zajemal 0,5 meseca za področje upravljanja, organizacije dela, poslovanja in varstva pri delu; 2,5 meseca na stanovanjsko negovalnem področju, kjer se izvaja institucionalno varstvo starejših oziroma pomoč posamezniku in družini na domu ter 1 mesec na področju oskrbe obolelih z demenco oziroma tistih oskrbovancev, ki potrebujejo 24-urni nadzor in vodenje.

Po uspešno opravljenem pripravništvu bo mora kandidat pred samostojnim opravljanjem dela v zdravstveni dejavnosti opraviti strokovni izpit za poklic bolničar – negovalec ter se vpisati v register izvajalcev v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.