08:28, sob, 6. Jul

Radlje ob Dravi prejele »Zlati certifikat USO«





Občina Radlje ob Dravi se je letos pridružila 15 destinacijam, ki so vstopile v pilotni nacionalni program za pospeševanje uvajanja trajnostnih poslovnih modelov v turizmu, imenovan Zelena shema slovenskega turizma. Shema se izvaja pod okriljem javne agencije SPIRIT Slovenija. Zelena shema slovenskega turizma (ZSST) je celovito zasnovan sistem za pospeševanje razvoja trajnostnega turizma v Sloveniji na vseh treh stebrih trajnostnega razvoja: okoljskem, družbenem in ekonomskem, namenjen tako destinacijam kot tudi posameznim turističnim ponudnikom.

alan bukovnik, zupan obcine radlje ob dravi

V Radljah ob Dravi so se odzvali na javni poziv za destinacije in se priključili prvim pilotnim slovenskim turističnim destinacijam, ki bodo ocenjene po ZSST. Župan mag. Alan Bukovnik je skupaj z mag. Ariano B. Suhadolnik, vodja oddelka za raziskave in razvoj v Slovenski turistični organizaciji Slovenije danes slovesno podpisal Listino zelene politike slovenskega turizma. Po podpisu listine je tako sledil prevzem Zlatega USO standarda kakovosti. Center za proučevanje upravno-političnih procesov in institucij pri Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani je za občino izvedel študijo Upravljavska sposobnost Občine Radlje ob Dravi (USO).

Občina je po lestvici vseh proučenih kazalnikov dosegla visoko upravljavsko sposobnost občine in tako prejela standard kakovosti »Zlati certifikat USO«. Upravljavsko sposobnost občine so proučili in merili skozi štiri skupine kazalnikov, in sicer:
– politični kazalci ;
– ekonomski kazalci;
– upravno – organizacijski kazalci;
– kazalniki javnih storitev.

POLITIČNI KAZALCI
V to skupino kazalnikov spadajo kazalniki; Sistemsko in načrtno vključenost občanov pri delu občinske uprave, Transparentnost delovanja župana in občinskega sveta, Izdajanje občinskega glasila v občini; Orodja e-patircipacije; Medsebojno sodelovanje političnih organov v občini, Odzivnost občine na pobude občanov; E-občina; Možnost dostopa do župana oz. direktorja občinske uprave, Merjenje podpore oz. stopnje zadovoljstva občanov z občino in Sodelovanje občine z državo.

EKONOMSKI KAZALCI
Sem spadajo kazalniki Tekoči davčni prihodki in dajatve, Občinsko premoženjem, Kapitalski prihodki očine, Gibanje prebivalstva v občini, Politike zaposlovanja v občini, Delež zaposlenega prebivalstva v občini, Obstoj obrtno-podjetniških con, Zadolženost občine, Delež investicij v občini in Obstoj programa oz. vizije gospodarskega razvoja občine.

UPRAVNO – ORGANIZACIJSKI KAZALCI
Med temi kazalci najdemo naslednje kazalnike, in sicer Zadostnost števila zaposlenih v občinski upravi, Stopnja izobrazbene ravni zaposlenih v občinski upravi, Sistemsko načrtovanje dela, Sistem kakovosti delovanja občinske uprave, Sodelovanje med sosednjimi občinami, Sistem izobraževanja in usposabljanja zaposlenih, Sistem nagrajevanja in motiviranja zaposlenih v občinski upravi, Koordinacija dela med različnimi oddelki občinske uprave, Transparentnost delovanja občinske uprave, Merjenje zadovoljstva zaposlenih v občinski upravi.

KAZALNIKI JAVNIH STORITEV
Za zaključek študije pa so občino merili še z naslednjimi kazalniki; Sofinanciranje javnih del, Finančne in nefinančne spodbude za podjetništvo, Zagotavljanje in subvencioniranje javnega prevoza, Varstvo starejših občanov, Programi za posebne kategorije prebivalcev, Investicije v stanovanjsko gradnjo, Občina, prilagojena potrebam invalidov, Politika izobraževanja odraslih, Delovanje društev s sedežem v občini in Širokopasovni dostop do interneta. Certifikat je podelil predstojnik CPUPI Fakultete za družbene vede, red. prof. dr. Miro Haček.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.