01:32, čet, 4. Jul

Svetovni dan preprečevanja samomora: Lani zaradi samomora umrli 402 osebi





Umrljivost zaradi samomora v Sloveniji je v zadnjih desetletjih upadla za več kot 30%, še vedno pa v Sloveniji beležimo več samomorov od evropskega in svetovnega povprečja.

Povprečni samomorilni količnik v Sloveniji je v zadnjem desetletju (2009-2020) znašal 19,79/100.000, kar je skoraj dvakrat več kot je evropsko povprečje, zapišejo na NIJZ.

V Sloveniji sta v letu 2022 zaradi samomora umrli 402 osebi (321 moških in 81 žensk). V Podravju je zaradi samomora v omenjenem letu umrlo 55 oseb, med njimi 3-krat več moških kot žensk. Količnik samomora, ki predstavlja število umrlih zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, je leta 2022 v Podravju znašal 16,78 in je bil precej nižji od slovenskega povprečja, ki je znašal 19,06.

“V Podravju sicer praviloma beležimo višji količnik samomora kot je povprečje v državi, zato podravska regija že vrsto let sodi med samomorilno bolj ogrožene regije. Hkrati pa na Sliki 1 opazimo, da je trend količnika samomora v Podravju v zadnjih desetih letih upadajoč, zlasti zaradi zmanjšanja števila samomorov pri moških,” zapišejo.

Vsak samomor spremlja zapleten preplet življenjskih doživljajev in izkušenj, osebnostnih značilnosti, medicinskih in psihiatričnih diagnoz, prepričanj, zapletov v odnosih in akutnih stresnih dejavnikov, ki predstavljajo okvir življenjske zgodbe in samomora kot zaključka te zgodbe.

Samomora ne smemo razumeti le kot osamljenega dogodka, temveč kot sestavni del življenjskega procesa. To razumevanje  je pomembno zlasti pri prizadevanjih za preprečevanje samomora, saj ponuja oprijemališča za ukrepanje na različnih ravneh posameznikovega življenja, ki bi lahko zmanjšali tveganje za samomor.

Predlog ukrepanja ob duševni stiski

Seznam virov pomoči za osebe v duševni stiski za zdravstveno regijo Maribor

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.