BK Report: Na urgenci v Mariboru več ur čakanja
Na nas se je obrnila bralka, ki nam je zaupala nedavno izkušnjo z obiskom urgence.
Mladoletnik je moral ponoči zaradi zloma na obravnavo čakati kar 7 ur. Kot je dodala, naj bi bil za precejšnjo število bolnikov namenjen le en zdravnik. Obrnili smo se na UKC Maribor, kjer pa konkretnih odgovorov niso dali.
“Glede 7-urnega čakanja in navedbe o 1 zdravniku težko podamo utemeljen odgovor, ker bi bil vezan na konkretno osebo/obravnavo oz. občutljive podatke. V principu pa je Urgentni center (UC) del sistema Nujne medicinske pomoči (NMP) – prednost imajo pacienti, ki jih kot take prepoznamo s predpisanim načinom razvrščanja glede na predviden čas čakanja do pregleda pri zdravniku, vse s ciljem, da najprej oskrbimo življenjsko ogrožene paciente,” odgovorijo iz UKC Maribor..
“Čas prihoda na urgenco ni bistven, vrstni red je dinamičen in se prilagaja, kar pomeni, da lahko seveda pacient ali več pacientov prehiti že čakajočega (in to se redno dogaja), če narava njihovega zdravstvenega stanja to zahteva. To je v bistvu same triaže kot orodja zagotavljanja pravične in enake oskrbe za vse. V Urgentnem centru se dnevno srečujemo z bolniki različnih kategorij za katere je potrebno poskrbeti po točno določenih protokolih z upoštevanjem vseh varnostnih ukrepov, kar je nemalokrat precej zamudno,” so sporočili iz Urgentnega centra UKC Maribor.
V praksi to denimo pomeni, da ima odprta rana na predelu glave prednost pred obravnavo zvina gležnja.
Vrstni red pregleda bolnikov tako ni določen s časom prihoda, ampak glede na razvrstitev v triažne kategorije. S tem so nazorno seznanjeni tudi bolniki v čakalnici preko velikih grafičnih tabel, ki opisujejo poprej naveden triažni proces.
S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.