01:12, sob, 27. Jul

Policija: Že zelo majhni otroci objavljajo svoje gole fotografije na spletu





Razvoj družbenih omrežij in selitev komunikacije na splet sta tudi v Sloveniji vplivala na porast zlorab otrok prek spleta, navajajo na policiji. Kot opozarjajo, so storilci spletnih zlorab vse bolj vešči komunikacije in prikrivanja identitete, se pa povečuje tudi število otrok, ki se razgalijo pred kamero, nato pa ta posnetek nevede objavijo.

“Zaradi vse večje dostopnosti do interneta, vse mlajših uporabnikov pametnih naprav in nenadzorovanega brskanja na spletu lahko trdimo, da je spolnih zlorab otrok na spletu vse več,” poudarjajo na generalni policijski upravi (GPU).

Na policiji so lani sicer obravnavali 163 kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja gradiva s spolno zlorabo otrok. Predlani je bilo tovrstnih kaznivih dejanj 176, leta 2020 150, leta 2019 134 in leta 2018 141. Žrtev, ki še niso dopolnile 18 let, je bilo lani 84, leta 2021 117, leta 2020 94, leto pred tem 86 in leta 2018 87.

Na GPU so navedli tudi, da so lani opravili 25 hišnih preiskav v povezavi s kaznivimi dejanji prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja gradiva s spolno zlorabo otrok. V letu 2021 je bilo hišnih preiskav 27, ravno toliko v letu 2020. V letu 2019 so jih opravili 20, v letu 2018 pa 28.

Policija: Že zelo majhni otroci objavljajo svoje gole fotografije na spletu

Med najpogostejšimi oblikami zlorab otrok prek spleta na policiji izpostavljajo t. i. spletni grooming. Gre za manipulacijo, kjer se neznana oseba predstavlja za sovrstnika in z otrokom manipulira do te mere, da ga spolno zlorabi, bodisi da mu pošlje intimne fotografije ali se z njim sreča v živo. Zelo pogosti so tudi posnetki otrok, ki jih ti posnamejo sami, izpostavljajo na generalni policijski upravi.

“Ti otroci, tudi že zelo majhni, preko svojih pametnih naprav ali naprav staršev, preko njihovih omrežnih računov, dostopajo do interneta, se goli posnamejo in vede ali nevede tak posnetek objavijo,” ugotavljajo na generalni policijski upravi.

Zelo pogoste so tudi spletne spolne zlorabe med sovrstniki. Ena od oblik tovrstne zlorabe je, ko si fant in dekle izmenjata intimne fotografije, ob razhodu pa eden od njiju te fotografije razširi med prijatelje in znance.

Takšne fotografije je skoraj nemogoče odstraniti s spleta, kar je za otroka ali mladostnika zelo škodljivo in ima lahko trajne posledice, ugotavlja vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto v upravi kriminalistične policije na generalni policijski upravi Robert Tekavec.

Tekavec: Žrtev spolne zlorabe nihče ni naučil, kako biti varen

Na generalni policijski upravi opozarjajo, da imajo storilci spolnih zlorab otrok danes boljši dostop do interneta, uporabljajo tudi najnovejše načine, kako biti skrit in zakriti identiteto. Pri tem jim gre na roko tudi sodoben pristop razvitega okolja, ki v ospredje postavlja pravico do zasebnosti in do uporabe orodij, ki to zasebnost omogočajo, “kar s pridom izkoriščajo tudi storilci spolnih zlorab otrok”.

Po drugi strani mladostniki in vse mlajši otroci na svojih pametnih napravah ali napravah staršev in sorojencev nenadzorovano brskajo po spletu, se nahajajo na posameznih družbenih omrežjih in so lahka tarča tistih, ki iščejo otroke za spolno zlorabo.

“Hiter razvoj in uporaba pametnih naprav in interneta brez nadzora že v rani mladosti v praksi pomeni, da teh otrok nihče ni naučil, kako biti varen, kakšne so pasti, prav tako jim nihče ni filtriral vsebin,” opozarja Tekavec.

Vseh primerov, dodaja sogovornik, seveda ne gre posploševati, vendar si otroci, ki imajo dostop do interneta brez nadzora, ogledujejo vsebine, ki za njihovo starost niso primerne. “Govorimo o posnetkih, ki prikazujejo nasilje, in o pornografiji,” poudarja.

Tekavec opozarja tudi, da otroci v Sloveniji že zelo mladi uporabljajo družbena omrežja, kjer je pogosto starostna omejitev 13 let ali več. “To v praksi pomeni, da bodo ob registraciji navedli lažne podatke, zato da si bodo lahko ustvarili profil. Z vstopom pa lahko postanejo plen spletnih predatorjev ali celo plen lastne neodgovornosti oziroma, pravilno rečeno, starševske neodgovornosti,” svari.

Preiskave kaznivih dejanj spletne zlorabe otrok vedno bolj kompleksne

Ker so storilci spolnih zlorab vse bolj vešči komunikacije, uporabe tehnologij in načinov zakrivanja svoje identitete, so preiskave kaznivih dejanj, povezanih s posnetki spletne zlorabe otrok, po navedbah policije iz leta v leto kompleksnejše in zahtevnejše.

“Kriminalisti dobro vemo, da se tudi tisti, ki v realnem svetu niso vešči komunikacije, so zadržani, imajo osebne okoliščine, zaradi katerih težje vzpostavijo interakcijo z ljudmi, na internetu, ki omogoča neoseben in na videz anonimen pristop, spremenijo v strokovnjake v komuniciranju in manipuliranju,” poudarja Tekavec.

Na vprašanja, kako pomagati otrokom, da prepoznajo poskuse manipulacije s strani storilcev spolnih zlorab, pa odgovarja, da igrajo storilci igro manipulacije v smeri zaupanja, s ciljem, da bo otrok pripravljen storiti tisto, kar bo storilec želel, in o tem ne bo spregovoril s starši ali drugimi.

“Storilec je prijazen, otroka ali najstnika razume, je zanj pripravljen narediti vse, čeprav ga ne pozna, ga sprašuje, če je sam, kje so starši, kam hodi v šolo, ali ima svojo sobo, govori mu, da mu lahko zaupa vse svoje težave, ki jih bo potem v nadaljnji komunikaciji uporabil zoper otroka,” primere sumljive komunikacije povzame Tekavec.

Nekateri storilci pa z otrokom manipulirajo celo z grožnjo, da bodo storili samomor, če bo otrok prekinil komunikacijo z njimi. “S tem spravijo otroka v stisko in otrok pogosto ni zmožen sam prekiniti komunikacije,” med drugim opozarja sogovornik.

O problematiki spletnih zlorab otrok, zlasti novih in naraščajočih tveganjih, bodo prihodnji teden govorili tudi na že 13. posvetu E-zlorabe otrok v Ljubljani. Posvet je namenjen predstavnikom organov pregona, tožilstev in sodišč, ponudnikom internetnih storitev, pripravljavcem zakonodaje, zaposlenim v šolstvu in centrih za socialno delo, predstavnikom nevladnih organizacij in vsem drugim, ki se pri svojem delu soočajo (tudi) s problematiko spolnega izkoriščanja otrok na internetu, so sporočili s spletnega očesa, ki je ob Centru za varnejši internet Slovenije, upravi kriminalistične policije GPU in Združenju za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije soorganizator posveta.

vir: sta

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.