07:29, ned, 7. Jul

Prvi evropski dan paliativne oskrbe





Danes prvič obeležujemo evropski dan paliativne oskrbe, s katerim želi Evropsko združenje za paliativno oskrbo opozoriti na pomen oskrbe in potrebo po njeni večji dostopnosti. S staranjem prebivalstva in večanjem bremena nenalezljivih bolezni se namreč potrebe po oskrbi vse bolj povečujejo, so ob današnjem dnevu izpostavili na onkološkem inštitutu.

Evropsko združenje za paliativno oskrbo ob prvem evropskem dnevu paliativne oskrbe s sloganom En glas, ena vizija izpostavlja paliativno oskrbo kot pomemben sestavni del zdravstvenega sistema.

Po podatkih združenja naj bi v Evropi vsako leto 4,4 milijona ljudi potrebovalo paliativno oskrbo, s staranjem prebivalstva in povečevanjem bremena nenalezljivih bolezni, kot je rak, pa se bodo potrebe še povečevale.

Podatki Onkološkega inštituta Ljubljana sicer kažejo, da se v zadnjih letih niža število ljudi, ki umrejo pri njih, kar pripisujejo boljšemu razumevanju in večji dostopnosti paliativne oskrbe, ki bolnikom omogoča, da se lahko poslovijo v varnem domačem okolju, obdani z opolnomočenimi svojci.

Kot pojasnjujejo, paliativna oskrba zagotavlja celostni pristop k lajšanju telesnih, duhovnih in psihosocialnih potreb bolnikov z neozdravljivo boleznijo in njihovih bližnjih.

Pri tem je po njihovih navedbah pomembno, da se začne zgodaj ob diagnozi neozdravljive bolezni, ko je bolnik še v dobrem psihofizičnem stanju in ko se paliativno zdravljenje prepleta s specifičnim zdravljenjem osnovne bolezni.

“Tako lahko multidisciplinarni tim različnih strokovnjakov, ki zagotavlja paliativno oskrbo, bolnika dobro spozna, predvsem njegove želje in vrednote. Z napredovanjem osnovne bolezni paliativna oskrba postopoma prevzame celotno obravnavo bolnika in se nadaljuje vse do oskrbe v zadnjih dneh življenja, po smrti pa nudi podporo svojcem bolnika v obdobju žalovanja,” so zapisali na inštitutu.

Strokovnjaki opozarjajo, da tudi Slovenija nujno potrebuje dobro razvito mrežo paliativne oskrbe, ki mora biti vpeljana v vse ravni zdravstvenega in socialnega sistema ter prilagojena individualnim potrebam bolnika in svojcev.

Ključ do dobrega sistema paliativne oskrbe bi bila po njihovem mnenju ureditev, ki bi dostop do paliativne oskrbe omogočala vsem bolnikom v vseh regijah po državi.

Pred evropskim dnevom paliativne oskrbe so na njen pomen opozorili tudi na pediatrični kliniki. Izpostavili so, da je v vseh okoljih nujno treba prepoznati pomembnost izvajanja paliativne oskrbe otrok, ki se razlikuje od paliativne oskrbe odraslih. Kritični so do države, ki ne kaže posluha za ustrezno vrednotenje tovrstne oskrbe v pediatrični medicini.

O povečevanju ozaveščenosti o pomenu paliativne oskrbe bo govora tudi na letošnjem petem slovenskem kongresu paliativne oskrbe z naslovom Živeti brez strahu, ki bo oktobra.

Vir: sta

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.