21:44, sre, 3. Jul

Avstrijska ministrica v Šentilju za krepitev nadzora na mejah EU





Avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner danes ob obisku na mejnem prehodu Šentilj, kjer v Avstrijo vstopa na tisoče beguncev, ni povedala, koliko jih bodo še spustili v državo. Potrdila ni niti odpiranja tretje vstopne točke za begunce na meji s Slovenijo. Poudarila pa je, da je nujna krepitev nadzora na zunanjih mejah EU.

foto:sta
foto:sta

“Čas je, da ponovno spravimo pod nadzor zunanje meje, da se tam lahko vsi begunci popišejo in že tam ugotovi, kdo beži pred vojno in komu ne pripada zaščita,” je povedala avstrijska ministrica.

Koliko beguncev bo Avstrija še sprejela, je po njenih besedah odvisno od sprejemanja beguncev v Nemčijo ter od namestitvenih zmogljivosti v Avstriji. Glede na visoke številke v državo prihajajočih beguncev pa priznava, da je to za Avstrijo “velik izziv in izredna situacija”.

Na vprašanje, ali razmišljajo tudi o morebitnem zaprtju meje s Slovenijo, ni neposredno odgovorila. “Tu lahko okrepimo nadzor, a smo že videli, da ko na tisoče ljudi želi v Nemčijo, jih tudi s policijskimi prisilnimi ukrepi ni mogoče ustaviti. Pomembno je, da zagotovimo red in varnost,” je dejala v izjavi za medije ob zaključku obiska, med katerim se je med drugim na kratko srečala s šentiljskim županom Štefanom Žvabom.

Ta jo je prosil, da Slovenija in Avstrija zaradi velike obremenjenosti Šentilja, ki je poleg Gornje Radgone trenutno edina vstopna točka za begunce iz Slovenije v Avstrijo, določijo za prestopanje meje še kakšen drug kraj.

Mikl-Leitnerjeva se glede možnosti odprtja tretje vstopne točke ni izjasnila. Prav tako ni želela komentirati namigov, da bi ta točka lahko bile Jesenice, kamor je danes namenjen eden od vlakov z begunci iz Dobove.

Na vprašanje glede tega je odgovorila, da sta s slovensko kolegico Vesno Györkös Žnidar stalno v stiku. “Položaj stalno spremljava in razpravljava o najboljših rešitvah. Prosim za razumevanje, da vsebine teh pogovorov iz varnostnih razlogov ne želiva razkriti,” je dejala.

Na starem mejnem prehodu v Šentilju, ki meji na avstrijsko Špilje, je trenutno še vedno več tisoč ljudi, ki čakajo na avtobuse. Z njimi jih že skoraj ves dan prevažajo v namestitvene centre v drugih delih Avstrije.

Po besedah vodje Rdečega križa na avstrijskem Štajerskem Augusta Bäcka računajo, da se bo v tem kraju danes obrnilo najmanj okoli 10.000 ljudi, a imajo položaj še pod nadzorom. Kot je povedal, imajo na voljo dovolj avtobusov, pa tudi zalog hrane, težava pa je, če se naenkrat vsuje veliko beguncev, kot se je to zgodilo danes zjutraj, saj je pritisk množice nepredvidljiv.

V nastanitvenem centru v Šentilju na slovenski strani, od koder begunci prehajajo v avstrijsko Špilje, je bilo ob 16. uri po navedbah Policijske uprave Maribor nekaj manj kot 2600 tujcev, pričakujejo pa še okoli 800 tujcev, ki naj bi jih z dvema vlakoma pripeljali z območja Policijske uprave Novo mesto.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.