03:21, čet, 4. Jul

Na predlog strategije razvoja primarne ravni zdravstva več deset pripomb





V petek se je zaključila javna obravnava predloga strategije razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstva do leta 2031, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Do petka dopoldne je ministrstvo prejelo 31 pripomb, ki jih bodo preučili. Večinoma gre za želje po konkretnejši časovnici izvajanja predvidenih ukrepov.

Vodja službe ministrstva za sodelovanje s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) Vesna Kerstin Petrič je v petek za STA poudarila, da je strategija dokument, ki omogoča kontinuiran razvoj. “Ključno je, da se v državi poenotimo, kam želimo iti na primarnem zdravstvu. Če je tukaj konsenz, potem lahko vsaka nova vlada gradi na tej viziji in zagotavlja kontinuiran razvoj,” je poudarila.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Eva Vodnik pa je v izjavi za medije izrazila pričakovanje, da bo po sprejetju strategije kmalu pripravljen in sprejet dvoletni akcijski načrt.

Predloge za ukrepe, ki so bili vključeni v predlog strategije, je ministrstvu posredoval med drugim strateški svet za zdravstvo pri predsedniku vlade. Predlog strategije je sicer rezultat usklajevanj s številnimi deležniki na tem področju in sodelovanja z WHO ter evropskim observatorijem za spremljanje zdravstvenih sistemov in politik.

Po besedah Petrič WHO spremlja različne zdravstvene sisteme in omogoča izmenjave dobrih praks. Sicer pa organizacija Slovenijo spremlja že vrsto let, saj da je bila ta zelo inovativna pri uvajanju preventivnih programov v primarno zdravstveno varstvo, ki velja za enega bolj trdnih v EU.

Posodobitev mreže izvajalcev na primarni ravni zdravstvenega varstva

Predlog strategije med drugim predvideva ukrepe, kot so širitev ekip ambulant, pa tudi uvedba variabilnega dela plač zaposlenih na primarni ravni. Predlog predvideva tudi posodobitev mreže izvajalcev na primarni ravni zdravstvenega varstva. Med predvidenimi ukrepi je med drugim vzpostavitev ambulant specializantov družinske medicine in podeželskih ambulant.

Načrtovana je tudi vzpostavitev in zagotovitev sistemskega financiranja nacionalno sprejetih kliničnih specializacij za psihologe, logopede, diplomirane medicinske sestre in farmacevte. Predvidena je tudi vzpostavitev terciarne institucije, ki bi skrbela za kontinuiran razvoj primarne ravni zdravstva.

O strategiji bodo deležniki razpravljali v ponedeljek na posvetu na Brdu pri Kranju. Na njem bodo poleg predstavnikov zainteresirane strokovne in laične javnosti ter reprezentativnih interesnih skupin sodelovali predstavniki WHO.

Rok za oddajo pripomb na predlog strategije se je iztekel v petek. Do petka dopoldne so na ministrstvu prejeli 31 pripomb. Oddal jih je tudi Zagovornik načela enakosti, ki je ministrstvu med drugim priporočil dopolnitev predloga strategije tako, da bo ustrezneje zasledovala spoštovanje pravice do enake obravnave in enakih možnosti ne glede na osebne okoliščine.

Zagovornik ministrstvu priporoča, naj v strategiji že pri določitvi osebnih okoliščin, zaradi katerih nihče ne sme biti obravnavan slabše na področju zdravstvenega varstva, izrecno navede vse osebne okoliščine, kot jih opredeljuje zakon o varstvu pred diskriminacijo. Zdaj so namreč v strategiji navedene le nekatere, so pri Zagovorniku zapisali v sporočilu za javnost.
VIR: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.