11:03, pet, 29. Mar

Najbolj učinkovit ukrep za nadzor nad razmnoževanjem mačk sta sterilizacija in kastracija





Nenadzorovano razmnoževanje mačk, odvrženi mačji mladiči in večje število zapuščenih mačk, ki živijo prosto v okolju, postaja velik problem in breme za lokalne skupnosti. Najbolj učinkovit ukrep za nadzor nad razmnoževanjem mačk je sterilizacija samic in kastracija samcev, poudarjajo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

FOTO: Zavetišče za živali Maribor
Slika je simbolična

Med zapuščenimi mačkami, ki živijo prosto v okolju, se po navedbah ministrstva širijo bolezni in zoonoze, v zavetiščih ni dovolj zanimanja posvojiteljev, ki bi prevzeli skrb zanje.

Kot so navedli na spletni strani ministrstva, je ponudba mačjih mladičev zaradi nenadzorovanega razmnoževanja in neodgovornih lastnikov velika. Mačje mladiče je zaradi velike ponudbe težko oddati. Mačke so živali, ki živijo samotarsko življenje na svojem ozemlju, kjer tekmujejo za hrano, vodo in zavetje, to pa predstavlja stres. Posledica stresa je slaba odpornost mačk na bolezni, ki ob slabši prehranjenosti mačk povzroča širjenja različnih bolezni.

Mačke spolno dozorijo med četrtim in petim mesecem starosti. Gonitev običajno traja do oploditve, brejost pa traja v poprečju 67 dni. V Sloveniji ima mačka dve, redkeje tri legla na leto, v katerih se skotijo povprečno štirje mladiči.

Kirurška sterilizacija samice in kastracija samca vpliva tudi na zmanjšanje nekaterih motečih vedenjskih vzorcev povezanih z gonitvijo mačk. Omenjena posega vplivata tudi na manjše pojavljanje nekaterih zdravstvenih težav ter poškodb, najbolj pomembno pa je da ni nezaželenih mladičev, so pojasnili na ministrstvu.

Če lastniki nimajo namena vzrejati mačk oziroma ni dovolj primernih skrbnikov za vse mladiče, ki bi se lahko skotili, morajo skladno z zakonom o zaščiti živali preprečiti kotitev nezaželenih živali. Zapuščenih živali je preveč in tudi tiste, ki končajo po zavetiščih, po navedbah ministrstva pogosto ne najdejo lastnikov. Po zakonu o zaščiti živali lahko take živali usmrtijo po 30 dneh od dneva namestitve.

Na ministrstvu tako opozarjajo, da so lastniki odgovorni za nadzor nad razmnoževanjem svojih mačk, saj tako poskrbijo za zmanjševanje populacije prostoživečih mačk, kar pomembno izboljša njihovo dobrobit. “Pomagajte preprečiti bedo potepuških mačk – sterilizirajte in kastrirajte svoje mačke,” so pozvali.
Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.