09:06, pet, 26. Jul

Poslovni rezultati Skupine MOL v tretjem četrtletju: vzdržna uspešnost kljub nepredvidljivim vladnim potezam





Skupina MOL je danes objavila svoje finančne rezultate za tretje četrtletje 2023, ki so se v primerjavi z enakim obdobjem lani znižali za 33 % na 976 milijonov USD. Vladne poteze ostajajo pomembno gonilo rezultatov, saj njihovi učinki predstavljajo polovico čistega CCS EBITDA v prvih treh četrtletjih leta 2023, vključno z novim davkom na CO2, ki je bil na Madžarskem uveden za nazaj, in sicer od 1. januarja 2023. Segmenta Downstream in Upstream sta ostala pod pritiskom tržnih razmer, ki so jih ublažili dobri rezultati na segmentu potrošniških storitev. Posledično je EBITDA v obdobju med prvim in tretjim četrtletjem leta 2023 znašal 2,1 milijarde USD, kar je MOL-u omogočilo, da zviša svoja pričakovanja za celotno leto 2023 – tako se pričakuje namesto napovedanih 2,5 milijarde USD EBITDA v višini približno 2,8 milijarde USD.

Zsolt Hernádi, predsednik in izvršni direktor Skupine MOL je o rezultatih povedal: »Ponosen sem, da nam je uspelo ohraniti dobre rezultate kljub težkemu regulativnemu okolju in pritiskom trga. V tem četrtletju nam je uspelo ublažiti učinke negativnih zunanjih pogojev z izboljšanjem rafinerijskih marž in velikim povpraševanjem potrošnikov po naših gorivih. Na tej podlagi lahko zvišamo naše smernice glede EBITDA na nivoju leta 2023, saj ostajamo optimistični, da bosta naš integriran poslovni model in učinkovito delovanje uravnotežila nepredvidljive tržne in regulatorne razmere v prihodnosti. Prav tako smo zavezani nadaljevanju naše poti preobrazbe in izpolnitvi visokih pričakovanj v zvezi z našo vlogo pri zanesljivosti oskrbe v regiji srednje in vzhodne Evrope.«

EBITDA v segmentu Upstream se je v tretjem četrtletju 2023 povečal za 97 % v primerjavi s prejšnjim četrtletjem in dosegel 195 milijonov USD, zahvaljujoč nižji davčni dajatvi, saj je bil v drugem četrtletju priznan davčni prispevek v vrednosti 122 milijonov USD. Stopnje licenčnin na Madžarskem so se znižale 1. septembra 2023, kar bo pozitivno vplivalo tudi na rezultate zadnjega četrtletja 2023 in kasneje. Proizvodnja ogljikovodikov v tretjem četrtletju 2023 se je nekoliko zmanjšala zaradi začasnih dogodkov in v prvih treh četrtletjih v povprečju dosegla 90,1 mboepd na dan, pri čemer so smernice za proizvodnjo za leto 2023 ostale pri približno 90 mboepd za leto 2023.

Čisti CCS EBITDA v segmentu Downstream si je v primerjavi s prejšnjim četrtletjem opomogel zaradi marž rafiniranja in vpliva nižjih davkov, in je znašal 469 milijonov USD. Kljub temu rezultat predstavlja 37-odstotno znižanje v primerjavi z enakim obdobjem lani, kar je posledica višjih marž rafiniranja, vse manjšega razkoraka med tržno ceno surove nafte Brent in Ural ter negativnim prispevkom petrokemičnega segmenta. Nepričakovana obdavčitev v državah srednje in vzhodne Evrope, vključno z najnovejšim davkom na CO2 na Madžarskem, je v tretjem četrtletju 2023 še naprej vplivala na dobičkonosnost segmenta, medtem ko je petrokemično tržno okolje ostalo neugodno in je negativno prispevalo h končnemu rezultatu.

Segment potrošniških storitev je dosegel spodbudne rezultate, saj je EBITDA v tretjem četrtletju 2023 znašal 250 milijonov USD, kar je 107-odstotno povečanje v primerjavi z enakim obdobjem lani. Poleg omilitve predpisov regulacije cen in marž na gorivo je rezultat predvsem posledica anorganskih učinkov, ki jih je povzročila širitev Skupine MOL v Sloveniji in na Poljskem, ki je v tretjem četrtletju 2023 prispevala skoraj 400 milijonov litrov k prodanim količinam goriva. Rezultat je podprt tudi z močnim povpraševanjem potrošnikov, nadaljnjim širjenjem ponudbe, ki ni povezana z gorivom, ter uspehom našega programa zvestobe MOL Move, ki je dosegel več kot 1 milijon registracij na Madžarskem in več kot 700 tisoč na Poljskem.

O Skupini MOL:

Skupina MOL je mednarodna, integrirana, naftna, plinska, petrokemična in maloprodajna družba s sedežem v Budimpešti na Madžarskem. S svojimi poslovnimi dejavnostmi in dinamično mednarodno ekipo, ki šteje več kot 25.000 ljudi, je aktivna v več kot 30 državah in beleži več kot 100 let izkušenj v industriji. Skupina MOL upravlja tri rafinerije in dva petrokemična obrata v okviru integriranega upravljanja oskrbovalne verige, in sicer na Madžarskem, Slovaškem ter na Hrvaškem in ima v lasti mrežo več kot 2.400 bencinskih servisov v 10 državah srednje in vzhodne Evrope. Raziskovalne in proizvodne dejavnosti Skupine MOL so podprte z več kot 85-letnimi izkušnjami na področju ogljikovodikov ter 30-letnimi izkušnjami pri vbrizgavanju CO2. Trenutno potekajo proizvodne aktivnosti v 7 državah in raziskovalne dejavnosti v 11 državah.

Skupina MOL je zavezana k transformaciji svojega tradicionalnega poslovanja na osnovi fosilnih goriv k nizkoogljičnem, trajnostnem poslovnem modelu in si prizadeva, da bi postala ogljično nevtralna do leta 2050, medtem ko bo oblikovala nizkoogljično krožno gospodarstvo v regiji Osrednje in Vzhodne Evrope.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.