03:37, čet, 25. Jul

Regionalna samooskrba – izziv in priložnost za Podravja





Danes je v Hramu kulture Arnolda Tovornika v Selnici ob Dravi potekala predstavitev zaključkov izvedenih aktivnosti v projektu Samooskrba Podravja v 2015.

087fb930-25fa-4108-9154-6b78d8b15a48

Mestna Občina Maribor bo na ravni občine, v sodelovanju z Mariborsko razvojno agencijo, Zavodom za šolstvo, Univerzo v Mariboru in kmetijskimi svetovalci, nadgradila komunikacijo med organizatorji prehrane v šolah in vrtcih ter lokalnimi pridelovalci. Na ta način bo narejen korak naprej v smeri zdravega prehranjevanja otrok, hkrati pa bo omogočen nadaljnji razvoj kmetijstva v Podravju.

Župan Mestne občine Maribor Andrej Fištravec je dejal: »V MO Maribor nekateri vrtci in šole že dalj časa naročajo hrano pri lokalnih pridelovalcih in znaročanjem nimajo težav. Prizadevali si bomo, da bodo v letu 2016 temu sledili tudi ostali zato bomona ravni občine, v sodelovanju z MRA , Zavodom za šolstvo, Univerzo v Mariboru in kmetijskimi svetovalci, nadgradili komunikacijo med organizatorji prehrane v šolah in vrtcih ter lokalnimi pridelovalci. Na ta način bomo naredili korak naprej v smeri zdravega prehranjevanja naših otrok obenem pa omogočili nadaljnji razvoj kmetijstva v Podravju. Podprli bomo nadaljnje aktivnosti projekta Samooskrbe regije pri čemer gre za vzpostavitev učilne prodajalne z izdelki lokalnih pridelovalcev, ki bo omogočala prve poklicne izkušnje dijakom iz področja kmetijske dejavnosti.«

Boris Keuc, vodja OE za regionalni razvoj na Mariborski razvojni agenciji je dodal: »V Programu razvoja podeželja je kar nekaj ukrepov namenjenih spodbujanju pridelave in predelave hrane, organizacijam pridelovalcev, spodbujanju ekološkega kmetovanja in promociji pridelovalcev hrane. Drugi pomemben vir sofinanciranja projektov je v okviru CLLD-ja in programa Leader ter projekti sodelovanja med LAS-i. Prav tako je mogoče sofinancirati aktivnosti samooskrbe – predvsem razvoju skupnostnih vrtov v urbanih območjih znotraj programa UIA – Urban Innovation Action. Z povezovanjem in skupnim nastopov vseh zainteresiranih deležnikov lahko z pravočasno pripravljenimi projekti veliko pripomoremo k izboljšanju samooskrbe regije. Proces se je začel in samo od nas samih je odvisen uspeh naših prizadevanj.«

Organizator prehrane na OŠ Slava Klavora in OŠ Martin Konšak ter OŠ Malečnik, Matej Pangerl, je ob tem opozoril:
»Pri javnih naročilih, predvsem pri naročilih živil, se pojavljajo različne težave. Predvsem se težave nanašajo na vključevanje lokalnih ponudnikov, ki imajo le en izdelek ali le nekaj izdelkov. Težavno je vključevanje novih ponudnikov medtem, ko javno naročilo že poteka. Tudi nove izdelke, ki niso zajeti v sklopih javnega naročila je težko vključiti v javno naročilo, ki že poteka. Težave so tudi na strani ponudnikov, če se želijo prijaviti na javna naročila različnih javnih ustanov. Zadostiti morajo različnim pogojem naročil in morajo vsako javno naročilo podrobno preučiti, da se lahko nanj prijavijo.«

Simona Hauptman, vodja kmetijsko-svetovalne službe Kmetijska svetovalna služba pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor pravi, da kot glavni »spremljevalec in svetovalec« razvoja vsake posamezne kmetije, vidijo v zasnovanem projektu »Samooskrba Podravja«, priložnost in obvezo po boljšem sodelovanju vseh akterjev v projektu. “Cilji v kmetijstvu so ohranjanje in krepitev kmetijske proizvodnje, koriščenje naravnih resursov, ekonomična kmetijska proizvodnja, okolju prijazne tehnologije kmetijske pridelave, uspešno trženje, načrtovana – pogodbena proizvodnja, vzpodbujanje različnih oblik predelave in dodelave na kmetijah – razvoj dopolnilnih dejavnosti na kmetijah, ohranjanje in razvoj delovnih mest na podeželju, dvig konkurenčnosti, vzpodbujanje partnerstev med pridelovalci in javnimi inštitucijami, skratka krepitev regionalnega razvoja in lokalne gospodarske rasti. V okviru kmetijske svetovalne službe s svojim strokovnim delom skrbijo za dvig usposobljenosti in konkurenčnosti naših kmetij in sicer z izvajanjem številnih strokovnih izobraževanj, delavnic na kmetijah, osebnih svetovanj, ki temeljijo izključno na potrebah ter problematiki v panožni kmetijski pridelavi,” je dodala.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.