03:18, sob, 10. Avg

V Mariboru posvet o spodbujanju zaposlovanja invalidov





Delovna skupina za zaposlovanje pri mariborskem svetu invalidov danes v tamkajšnjem rehabilitacijskem centru Soča pripravlja posvet o zaposlovanju Sprejmem izziv – sem zaposljiv. Kot so pojasnili na Mestni občini Maribor, je namen posveta predstavitev zakonodajnih ukrepov za dvig zaposljivosti invalidov in zaposlitvenih možnosti za invalide.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na področju spodbujanja zaposlovanja invalidov oblikovalo vrsto ukrepov, ki jih bo na posvetu predstavil Tomaž Čučnik iz direktorata za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja. O zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov bosta spregovorili tudi Suzana Butolen in Brina Weissensteiner iz mariborske območne službe zavoda za zaposlovanje, nato pa bosta prikazana še primera dobrih praks v Soči in Ozari.

Delodajalci lahko z davčnimi olajšavami za zaposlovanje invalidov, ki imajo uradni status invalidne osebe, so gluhi ali imajo stoodstotno telesno okvaro, pridobijo pravico do znižanja davčne osnove v višini 50 ali celo 70 odstotkov plače zaposlene osebe. Omejitve pri delu zaradi invalidnosti lahko delodajalci večinoma nadomestijo z ustreznimi prilagoditvami delovnega mesta in delovnega okolja ter uporabo novih tehnologij, pri tem pa so prav tako lahko deležni določenih finančnih ugodnosti.

Invalidi izdelujejo obešalnike; FOTO: STA
Invalidi izdelujejo obešalnike; FOTO: STA

Slovenska zakonodaja ob tem predvideva kvotno zaposlovanje, h kateremu je zavezan vsak delodajalec, ki zaposluje najmanj 20 delavcev. Gre za obvezni delež zaposlenih invalidov od celotnega števila zaposlenih delavcev, pri čemer kvota ne more biti nižja od dveh in ne višja od šestih odstotkov od skupnega števila zaposlenih. Tisti delodajalci, ki kvote ne izpolnjujejo, morajo plačati prispevek v invalidski sklad jamstvenega in invalidskega sklada, tisti, ki jo morda presegajo ali niso zavezanec za kvoto, pa lahko ob zaposlitvi invalida uveljavljajo oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ali nagrado za preseganje kvote. Slednje velja tudi za samozaposlene invalide.

Ob tem lahko delodajalci v primeru podporne zaposlitve z delavcem invalidom uveljavljajo tudi druge spodbude pri skladu za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov in plačilo stroškov storitev v podpornem zaposlovanju. Spodbujanje zaposlovanja invalidov je bila ena osrednjih tem tudi ob nedavnem dnevu odprtih vrat zavoda za zaposlovanje. Generalna direktorica zavoda Mavricija Batič je takrat navedla spodbuden podatek, da je bilo konec letošnjega avgusta na zavodu prijavljenih 15.961 invalidov, kar je 6,3 odstotka manj kot v enakem obdobju lani, število zaposlitev invalidov pa se povečalo za petino.

VIR: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.