08:07, tor, 23. Apr

Barada se je sestal s svetniki: “Si v Mariboru želimo vrhunskega ali rekreativnega športa?”





V ponedeljek se je Tomaž Barada, predsednik Športne zveze Maribor, sestal z nekaterimi mestnimi svetniki Mestne občine Maribor. Dejstvo je, da je šport v Mariboru v rdečih številkah in da z denarjem, ki je zagotovljen v proračunu MO Maribor, ni mogoče slediti strategijam. Ni za zanemariti, da v udarnejših športih več nimamo nobenega ekipnega prvaka. Na sestanku sicer do rešitev niso prišli, saj je bil ključen namen predstaviti pogled na šport. Na sestanku so bili prisotni Milan Mikl, Karim Jurše, Andrej Bauman in Igor Jurišič.

“Šport v Mariboru je v rdečih številkah”

Informacijo je za lokalec.si potrdil Barada in povedal, da je bil sestanek izveden na njegovo pobudo. “Ključna stvar sestanka je bila predstavitev širšega pogleda na šport. Dejstvo je, da se zavedam, kakšna je trenutna situacija oz. kakšno je stanje na Mestni občini Maribor. Za pomoč ne morejo pomagati župan oz. njegova lista, ampak vsi svetniki.” 

Brez ekipnega prvaka

Poudaril je tudi, da ne smemo zanemariti, da v letošnjem letu v Mariboru, če govorimo o udarnejših panogah, nimamo nobenega ekipnega prvaka: “Ne samo, da ga nimamo. Razpadel nam je rokometni ženski klub, moška ekipa je šla v drugo ligo. Prav tako je nazaj v tretjo ligo nazadovala moška košarkarska ekipa. Če samo pogledamo odbojko, kjer smo bili lani z moško ekipo državni prvaki, plače zamujajo štiri mesece. Ženska ekipa pa je pristala na tretjem mestu, kar je za NKMB velik hendikep. Izgubili smo tudi trenerja.”

“Si v Mariboru želimo vrhunskega ali rekreativnega športa?”

V nadaljevanju pogovora je dejal, da v dani situaciji ni mogoče slediti strategij: “Bilo je veliko sestankov, da bi zagotovili boljši jutri, a žal v trenutni situaciji to ni mogoče storiti. Velikokrat se pojavi vprašanje, ali si v Mariboru želimo vrhunskega ali rekreativnega športa. Seveda si želimo vrhunskega, tega se zaveda tudi župan. A s trenutnim proračunom oz. vložkom v mariborski šport je to misija nemogoče.”

“Jasno mi je, da je potrebno nekje vzeti, ker drugače ne gre”

Pove, da je nekoč bil sam mestni svetnik, zato zgodbo pozna. “Sam se sicer nimam za profesorja, ampak dobrega učenca. Najlažje je reči “mi bomo to uredili”, vidimo izhod. Ključno vprašanje je: Kje vidimo izhod. Jasno mi je, da je potrebno nekje vzeti, ker drugače ne gre. Vemo, da svetniki niso sprejeli podražitev in tu je manko v proračunu vsak mesec. Za nami je že šest mesecev, kar pomeni, da smo zaradi nesprejetih podražitev, porabili 2,4 milijona evrov, ki bi lahko bil denar, ki zapolni razliko proračuna v športu.”

Vložili gradivo za dodatno točko dnevnega reda

Milan Mikl – SDS, nam je dejal, da je predlagal to, kar je v petek popoldan društvom obljubil: “Da bomo vložili gradivo za dodatno točko dnevnega reda, problematika športa v Mariboru, kjer bomo s sklepom zavezali župana in občinsko upravo, da zagotovijo sredstva, ki bodo 100 procentno financirana v skladu s sprejetjem letnega programa športa in v proračunu.”

Društva prejela le del sredstev

Karin Jurše nam je povedala: “Na sestanku je bilo izpostavljeno, da so športna društva prejela le del sredstev, kar jim ne zagotavlja delovanja in celo resno ogroža delovanje nekaterih, saj imajo odprte terjatve in so torej dolžni npr. plačila trenerjem, najemi prostorov ipd.”

Juršetova nam je za lokalec.si dejala: “Osebno sem opozorila, da ne vidim prav nobene pravne podlage za izdajo začasne odločbe. Javni razpis za financiranje športa se ne izvaja prvič, zato ne verjamem, da bi imeli kakšen težave pri prejemu vlog ali obravnavi vlog. Razpis je bil po mojem vedenju objavljen že lansko leto, vloge pa so na občino prejeli v prvih dneh januarja. Pet mesecev pa je več kot dovolj, da se preučijo vse vloge in odloči o njihovih zahtevkih. Za začasno odločbo tako ni prav nobenega razloga, saj je proračun veljaven od 22.4. 2023 dalje in so v njem za področje športa navedeni natančno takšna sredstva, kot jih je planiral župan.”

Prav tako sem izpostavila, da mi ni znano, da bi župan zaustavil izvajanje proračuna dober mesec dni po njegovem sprejetju, kar bi lahko bil edini razlog, da se izdajo začasne odločbe. Zato je po mojem mnenju takšno ravnanje nezakonito in nosi tudi vso odgovornost za škodo, ki bi lahko nastala športnim društvom.

“Verjamem pa, da ima proračun resne težave, pa ne zaradi nesprejetih podražitev, temveč zaradi nenehnih draženj županovih investicij in nerealnosti planiranja sredstev, na kar smo v Gibanju Svoboda tudi opozarjali (in bili preslišani) v času sprejemanj proračuna. predlagala sem, da pregledamo zadevno dokumentacijo in podamo konkretno mnenje. G. Mikl pa je predlagal, da se pripravi gradivo, s katerim bi mestni svet dodatno zavezal župana k izpolnjevanju proračuna in zavez v javnem razpisu za sofinanciranje športa,” še doda.

In kakšna je po njunem mnenju prihodnost športa v Mariboru, če se ne pristopi nemudoma k reševanju te problematike. Mikl pove:Moramo narediti to, da se župan oz. odgovorni morajo čimprej odločiti, kako bo v prihodnjem letu, da bodo društva vedela, kako se pripravijo. Ne tako kot letos, ko bodo morali svoja sredstva založiti, da bodo lahko zadeve speljali do konca.”

Skrbi me in edina sreča je bila to, da je Urad za šport dal pravočasno več razpis na podlagi LPŠ, da smo razpis opravili, če bi bilo kasneje ne bi bilo financiranja,” še zaključi.

 Karin Jurše pa je o tem dodala: “Mislim, da o prihodnosti športa lahko največ povedo športna društva sama. Glede na stanje proračuna, kar je posledica odločitev v  preteklem mandatu, pa ponovno ugotavljam, da je najprej potreben “sanacijski program” za rešitev letošnjega proračuna, saj je težava s financiranjem športa le ena v vrsti težav, ki se nam obetajo.”

Karin Jurše: Mislim, da bi morala uprava, če že ni, županu nemudoma predlagati zaustavitev izvajanja proračuna. Nadalje bi župan moral zaustaviti ali prolongirati nekatere investicije, ker bo drugače na rovaš plačevanja gradbenih podvigov npr. mosta ob mostu, razpadel sistem športa, kulture, sociale, da o cestah (npr. v Kamnici) sploh ne govorim. Potem pa seveda sledi rebalans, saj o 190 mio prihodkov proračuna, tako kot smo v Gibanju Svoboda napovedali že v januarju 2023, lahko le sanjamo. Žal naših opozoril niso jemali resno.

Z vprašanji o sestanku, predvsem o njihovih morebitnih predlogih, smo se včeraj obrnili tudi na Andreja Baumanua  Arsenovič za Maribor, do danes odgovorov nismo prejeli. Objavili jih bomo, ko jih prejmemo.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.