17:15, čet, 28. Mar

Odgovori na anketo Janez Lavre (NSi)





V kolikšnem času bi uvedli pokrajine in koliko pokrajin?
NSi se zavzema za ustanovitev 6 pokrajin, ki bi jih uvedli takoj, ko bodo javnofinančne razmere to dopuščale.

Katere reforme se boste najprej lotili in zakaj?
Najprej želimo sprejeti ukrepe za okrevanje slovenskega gospodarstva. Med njimi je nekaj pomembnih sistemskih sprememb, ki upravičeno lahko nosijo naziv reforma. Z ustavo želimo omejiti zadolževanje, lotili se bomo sprememb davčnega sistema, s čimer želimo razbremeniti gospodarstvo. Sledila bo reforma zdravstva in nato še pokojninska reforma. Cilj NSi je zagotoviti vzdržnost javnih financ.

Kako bi zmanjšali primanjkljaj v državni blagajni?
Z varčevanjem, racionalizacijo državne uprave, doslednejšim pobiranjem davkov in seveda s spodbujanjem gospodarske dejavnosti. Boljše gospodarske razmere pomenijo večje prilive v proračun in s tem tudi lažje zmanjševanje javnega dolga.

Kakšne ukrepe predlagate za izboljšanje delovanja državne uprave in celotnega javnega sektorja?
Uvesti stalen proces izboljšav, racionalizacije, nadaljevati z informatizacijo, e-upravo, narediti analizo učinkovitosti porabe sredstev, čemu se z najmanj škode lahko odpovemo, stimulirati uspešno delo, odpustiti nesposobne sodelavce. Uvesti zavest, da smo vsi v službi državljanov in naše skupne blaginje.

Kako komentirate delovanje AUKNA in ali bi ga ukinili?
Neka institucija bi morala opravljati to vlogo, sedanji AUKUN pa na žalost ni postal to, kar naj bi. Ker niso jasne ne njegove naloge in pristojnosti ne to, ali je samostojen subjekt ali spada pod vlado, je zgolj netransparenten hibrid.

V čem ste boljši oziroma drugačni od ostalih strank?
Slovenija si v parlamentu zasluži stranko, ki najbolj odločno zagovarja krščansko demokratske vrednote. To so: spoštovanje posameznika in njegove svobode, pravičnost, poštenje in enakost pred zakonom, odgovornost za lastno in skupno dobro, solidarnost ter spoštovanje življenja, družine in okolja. Krščanska demokracija s takratnim predsednikom vlade Lojzetom Peterletom na čelu je odločilno pripomogla k samostojnosti naše domovine. Leta 2000 je vlada dr. Andreja Bajuka zgolj v pol leta nadoknadila velik zaostanek Slovenije v pristopnih pogajanjih z EU ter tako močno pospešila celoten pogajalski proces. Brez odločnosti in vizije finančnega ministra dr. Andreja Bajuka, ki je zmanjšal davke in javno porabo, Slovenija leta 2007 ne bi kot prva nova članica EU prevzela evra. Slovenija v času krize potrebuje NSi, ker se je v kritičnih trenutkih vedno dokazala kot poštena, verodostojna in zaupanja vredna stranka.

Kako boste omogočili učinkovito kreditiranje gospodarstva in njegov razvoj?
Z ustanovitvijo slabe banke bo potrebno najprej sprostiti kreditni krč. Razvoj gospodarstva bomo spodbudili z njegovo razbremenitvijo (predvsem z razbremenitvijo plač), z racionalizacijo birokracije in državne uprave ter z odpravo plačilne nediscipline, s katero bi se sprostil normalni denarni tok znotraj gospodarstva.

Ali se zavzemate za brezplačni študij in kako bi omejili izrabo študentskih napotnic?
Nova Slovenija se zavzema, da bo tudi v bodoče študij brezplačen. Toda zgolj enkrat, ko se študent vpiše na fakulteto. Za tistega študenta, ki pa se prepisuje iz ene smeri na drugo, pa bi študij moral biti plačljiv. Na področju visokega šolstva si bomo tudi prizadevali, da se v središče študijskega procesa postavi spet študenta ter se mu zagotovi univerzalno dostopen, kakovosten in primerljiv študij. Ta mu mora omogočiti čimprejšnji vstop na trg dela, tako po končani prvi, drugi in tretji stopnji študija.
Študentsko delo je po zdajšnji ureditvi prešlo v anomalije. Potrebno ga je sistemsko urediti , v prvi vrsti je potrebno spremeniti Zakon o skupnosti študentov ter denar namenjen študentskim organizacijam nameniti v Javni sklad RS za štipendije. Predlagamo tudi, da namesto študentskih servisov študentsko delo posreduje Zavod RS za zaposlovanje.

Na kak način bi povečali zaposljivost?
Zlasti z zagonom investicij v prometno in energetsko infrastrukturo, z davčnimi spodbudami za nova podjetja, ustvarjanjem pozitivne klime za podjetništvo, uveljavljanjem pravne države in z doslednejšim nadzorovanjem dela na črno.

Kakšno je vaše stališče do NLB in NKBM?
Največji banki v državni lasti morata izločiti slabe naložbe v »slabo banko«, da se te naložbe razčistijo, sanirajo ali odprodajo, zdravi del bank pa tako lahko nemoteno opravlja svojo osnovno funkcijo financiranja podjetij in prebivalstva. Država naj v bankah obdrži kontrolni delež, to je 25 % in ena delnica.

Obstajajo podjetja, ki jih država ne sme prodati?
Da, nekatere infrastrukturne, npr. hidroelektrarne, letališče, Luka Koper. Nacionalni interes pa ne sme biti potuha za neuspešno poslovanje ali zlorabljanje.

Ali bi povečali davke in zakaj?
Smo za znižanje davkov, zlasti za razbremenitev plač. Danes so slovenske plače obremenjene 50 %, v Nemčiji na primer 35 %. Zaradi previsokih davkov se številni izogibajo plačevanju davkov. Poznamo številne primer, ko podjetniki uradno delavcu dajo minimalno plačo, ostalo pa na roke. Če bi bila obremenitev plač nižja, bi država pobrala več davkov.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.