10:13, pet, 26. Jul

FOTO: Predstavitev arheoloških izkopavanj na Panorami





Na vrhu Panorame na Ptuju že drugo leto potekajo arheološke raziskave v okviru projekta Poetovio – od legijskega tabora do avtonomnega mesta. Projekt izvaja Inštitut za arheologijo Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti v sodelovanju s podjetjem Terarhis in Pokrajinskim muzejem Ptuj-Ormož.

Sofinancirata ga Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije in Mestna občina Ptuj.

O projektu (tekst povzet po objavi Inštituta za arheologijo Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti)
V projektu jih zanimata dve ključni obdobji razvoja Petovione: legijski tabor in nastanek civilnega mesta. Z raziskavo nameravajo nadomestiti pomanjkanje materialnih dokazov o prisotnosti vojske v Petovioni in njenih gradbenih dejavnostih. Nadalje raziskovalce zanima, kako se je območje legijskega tabora preobrazilo v mesto in kako so se številne nadregionalne funkcije, ki jih je Petoviona prevzela kot veliko avtonomno mesto, odražale v arhitekturi.

Zastavili so si tri sklope glavnih ciljev:

Vojska v Petovioni. Proučujejo lego legijskega tabora, velikost, gradbene značilnosti obzidja in stavb v notranjosti ter natančno kronologijo gradenj in prezidav. Posebej jih zanima datacija začetkov ter način in čas opustitve vojaških objektov. Preverjajo možnost obstoja več vojaških taborov na širšem prostoru Ptuja. Ta vprašanja rešujejo s terenskimi raziskavami izbranih objektov (obzidje, stavbe v notranjosti legijskega tabora) in z analizo drobnih najdb vojaškega značaja. Epigrafska raziskava nagrobnikov aktivnih vojakov in veteranov bo dala nove poglede na sestavo vojaških enot.

Preobrazba legijskega tabora v mesto. Zanima jih, kaj se je zgodilo z vojaškimi objekti, ko je vojska zapustila Petoviono, ter kako je legijski tabor vplival na urbanistično zasnovo civilnega mesta? Ali so obzidje porušili ali ohranili? Ali so vojaške barake dobile nove funkcije in kako so se le-te spreminjale skozi čas?

Centralne funkcije mesta. Po stavbnih ostankih, epigrafskih spomenikih ter drobnih najdbah domnevajo, da je na vrhu Panorame stalo eno osrednjih svetišč Petovione. Želijo preverili hipotezo o obstoju svetišča, gradbene faze, čas in način gradnje. Sprašujejo se o odnosu med legijskim taborom in domnevnim svetiščem. Zanima jih tudi vloga morebitnega svetišča v mestu in širšem prostoru ter ne nazadnje njegov konec.

vir: PeTV

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.