12:25, sre, 3. Jul

Na konferenci v Mariboru tudi o umetni inteligenci v zdravstveni negi





Fakulteta za zdravstvene vede Univerze v Mariboru danes prireja 12. Mednarodno znanstveno konferenco Raziskovanje in izobraževanje v zdravstveni negi, na kateri med drugim govorijo o varni uporabi umetne inteligence v zdravstveni negi. “Vpeljati jo je treba pametno, da ji bomo lahko zaupali,” je dejala gostja s Finske Laura-Maria Peltonen.

Laura-Maria Peltonen z Univerze v Turkuju je pojasnila, da je tehnologije umetne inteligence mogoče uporabiti na različnih področjih in tako olajšati delo v zdravstveni negi, med drugim pri administraciji, zbiranju podatkov, predvidevanju tveganj in bolj individualiziranem načrtovanju nege. “Ogromno je čudovitih stvari, ki jih prinaša tehnološki razvoj, a moramo razmišljati tudi o morebitnih tveganjih,” je dejala.

Razvoj takšnih tehnoloških orodij po njenih besedah ne sme potekati brez medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov, saj ti najbolje poznajo področje in nenazadnje poskrbijo za vhodne podatke. “To je zagotovo interdisciplinarno delo. Ne more se razvijati brez ljudi iz prakse, pomagati pa morajo tudi druge znanstvene discipline in razmišljati je treba tudi o dolgoročnih učinkih,” je dejala. “Treba je vzpostaviti ustrezno infrastrukturo za to in nuditi ustrezno izobraževanje, da se bodo orodja ustrezno uporabljala,” je še pojasnila.

Ključna je seveda nacionalna zakonodaja, ki pa lahko ima dober zgled v evropski zakonodaji, med drugim uredbi o varstvu podatkov, aktu o umetni inteligenci in uredbi o zdravstvenih pripomočkih. “Na ravni EU smo v dobrih rokah, vsaj kar zadeva zakonodajo. Vprašanje pa ostaja, kako to zakonodajo uveljaviti v praksi, in prav o tem moramo zdaj razmišljati,” je povedala Peltonen.

Po besedah dekanice fakultete za zdravstvene vede Mateje Lorber je nujno treba govoriti o “varni” uporabi umetne inteligence. “Zagotovo se v smislu nekih optimizacij da določene stvari uporabiti, še vedno pa bo ostal najpomembnejši osebni stik s pacientom,” meni.

Namen konference, ki jo gosti fakulteta, je predstaviti napredek na področju raziskovanja in izobraževanja v zdravstveni negi v slovenskem in mednarodnem prostoru. Letos bo vključevala tudi prispevke na temo paliativne zdravstvene nege, ki je spričo staranja družbe prav tako zelo aktualna tema. “Med drugim bomo govorili še o duševnem zdravju mladostnikov in kariernem razvoju medicinskih sester,” je za STA povedala dekanica.

vir: sta

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.