04:19, pet, 5. Jul

Podgane v Mariboru: Odziv Mestne občine Maribor





V naše uredništvo se je, kot smo že poročali, obrnila bralka, ki se je čez vikend sprehodila po Lentu. Presenetilo jo je število podgan ob Vodnem stolpu.

Več lahko preberete TUKAJ.

Obrnili smo se na Mestno občino Maribor, kjer so nam pojasnila: “Glede priloženega prispevka in posnetka dodajamo, da gre po videnem za podgane, ki jih je izvajalec zabeležil že večkrat in živijo v kamnitih zložbah na predelu ob reki Dravi. Med kamnitimi zložbami so tanke in porozne površine, kamor so zašle podgane. Območje predstavlja izredno prijetno lokacijo z obilico hrane, ki jo obiskovalci odmetavajo ob krmljenju labodov. Tako podgane na sliki niso neposredno povezane z javno kanalizacijo. Zagotovo pa je njihovo povečano število na prostem tudi posledica narasle vode Drave, ki jim zaliva bivališča.”

Letos 26 dodatnih lokacij za deratizacijo na območju Mestne občine Maribor

“Podjetje Nigrad iz Skupine JHMB ima v svojem podatkovnem portalu letos zabeleženih 26 intervencij – dodatnih lokacij za deratizacijo na območju Mestne občine Maribor. Lani je bilo v celotnem letu 27 dodatnih prijav lokacij,” so pojasnili na mariborski občini. Zaprosili smo jih za natančnejši seznam lokacij.

Prikaz pokritosti Mestne občine Maribor z izvedeno deratizacijo v letu 2023.

Obvestila dobivajo skozi celotno leto ne glede na vremenske razmere in obdobja ter lokacije. V skladu s predpisi Nigrad redno izvaja deratizacijo dva- do trikrat letno, ob tem pa še intervencije deratizacije na dodatnih lokacijah, pojasnijo. “Vendar so glodavci v mestih stalno prisotni, saj se zadržujejo vsepovsod, kjer najdejo hrano, zato jih je praktično nemogoče iztrebiti. Teoretično ima lahko en podganji par v svojem življenju nekaj tisoč potomcev; so zelo prilagodljive živali, ki znajo skakati, plezati in plavati. Pri tem se moramo zavedati, da k povečanju populacije glodavcev veliko prispevamo ljudje sami.”

Izvajalec aktivno sodeluje s Območno enoto Zdravstvenega inšpektorata Maribor in Murska Sobota.

V nadaljevanju zapišejo: “Glodavci se najpogosteje pojavljajo v strnjenih naseljih, predvsem tam, kjer je hrana in morebiti neurejeno ravnanje z odpadki, pa tudi v zapuščenih objektih. Zato si prizadevamo za splošno higieno okolja, pravilno zbiranje odpadkov in urejenost zbirnih mest zanje, preprečitev zlivanja odpadkov in hrane v straniščne školjke ter divjih odlagališč.”

Prav pravilno odlaganje hrane je ključnega pomena pri obvladovanju problematike podgan, saj je največkrat hrana, preko školjke izplaknjena v interno kanalizacijo, za podgane najbolj vabljiva. Kasneje se namreč v javni kanalizaciji toliko razgradi, da jim več »ne diši«. “Odmetavanje ostankov hrane v kanalizacijske odtoke in straniščne školjke predstavlja hrano za podgane, ki tako rekoč čistijo za nami. Pogosto se namreč zadržujejo v bližini vode, ob kanalih in v kanalizaciji, od koder lahko skozi straniščno školjko pridejo celo v stanovanje. Povečano število glodavcev je lahko tudi posledica bližnjih gradbišč, poplav ali vpliva mile zime, ko si na prostem enostavno iščejo hrano,” pojasnjujejo.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.