21:13, sob, 6. Jul

Ptujska bolnišnica leto 2022 zaključila s pozitivnim rezultatom





Ptujska bolnišnica je z uspešno realizacijo programa ter ostalimi prihodki lansko leto zaključila z dobrimi 84.000 evri presežka prihodkov nad odhodki in je tako bila med tistimi bolnišnicami, ki v letu 2022 niso pridelale izgube. Kot je za STA povedal v. d. direktorja Aleksander Voda, je to tudi rezultat racionalnega ravnanja z vsemi viri.

Splošna bolnišnica dr. Jožeta Potrča Ptuj je beležila 37,523 milijona evrov prihodkov ter 37,439 milijona evrov odhodkov. “Pozitiven rezultat je tudi posledica dejstva, da smo ena od redkih slovenskih bolnišnic, ki je v celoti izpolnila z zdravstveno zavarovalnico dogovorjeni program. V skladu z novo zakonodajo smo ga v nekaterih delih celo presegli,” je dejal Voda.

Ob tem je dodal, da ni le pogodba z zavarovalnico tista, ki jim je omogočila pozitivno poslovanje, pač pa so se vsi zaposleni trudili racionalno izrabljati razpoložljive vire, s čimer so omejili stroške. Po njegovih besedah je stabilno tudi likvidnostno stanje zavoda, saj konec lanskega leta praktično niso imeli zapadlih obveznosti.

Končni rezultat lanskega leta bi bil po njegovem mnenju še boljši, če ne bi prišlo do energetske in splošne draginje, ki je tudi njim povečala stroške poslovanja. Kot je še povedal, bo svet zavoda finančni načrt za letos predvidoma potrjeval sredi marca, trenutno pa so v zadnji fazi priprave dokumenta.

Ptujska bolnišnica je sicer sredi pomembne investicije, saj gre h koncu gradnja dolgo pričakovanega urgentnega centra. Čeprav je bilo sprva končanje del predvideno do poletja, se bo to zdaj zgodilo nekaj mesecev pozneje, predvidoma oktobra, saj so prejšnji teden z ministrstvom in izvajalcem del, družbo Medicoengineering, podpisali aneks k pogodbi za nadgradnjo objekta z dodatno etažo. Za to so si v bolnišnici prizadevali že od začetka, saj želijo tja seliti kirurški blok.

“V samem urgentnem centru že naslednji teden začenjajo pleskarska dela, a ker smo gradbeno dovoljenje morali zdaj dopolniti z nadgradnjo in se novi objekt obravnava kot celota, bo ta lahko začel delovati šele, ko bo popolnoma končan,” je še dejal Voda. Po njegovih navedbah je aneks vreden dobrih 750.000 evrov, tako da celotna pogodbena vrednost del zdaj znaša 5,5 milijona evrov.

Dobre novice za omenjeno bolnišnico so po besedah Vode tudi, da so zaradi ostanka nekaj kohezijskih sredstev uspešno priglasili nekaj dodatnih investicij, in sicer 1,3 milijona evrov za magnetno resonanco, milijon za CT aparaturo ter okoli 350.000 za dva dodatna ultrazvočna aparata.

Z rezultati poslovanja ter potekom omenjenih investicij se je ta teden seznanil tudi svet zavoda, ki ga vodi Danilo Lončarič, in poslovanje ocenili kot uspešno. Na ponedeljkovi seji so se seznanili tudi z izsledki poročila o notranjem revidiranju za leto 2022, ki ni ugotovilo nepravilnosti.

Za dodatna pojasnila o oceni poslovanja je STA prosila tudi predsednika sveta zavoda, ki pa se na pisna vprašanja po elektronski pošti, kljub temu, da vodi javni zavod in da je bil na to mesto imenovan s strani države kot ustanoviteljice, ni odzval niti po treh tednih. Tako še vedno ni jasno, ali in kdaj bodo izpeljali nov razpisni postopek za imenovanje direktorja s polnimi pooblastili.

Voda je namreč mandat za vodenje zavoda prejel s 1. julijem lani, a še vedno nima soglasja vlade. Na ministrstvu za zdravje so takrat pojasnili, da so seznanjeni z mnenjem Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) o kandidatu za direktorja, na podlagi katerega ta ne uživa njihovega zaupanja.

vir: sta

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.