11:43, sre, 24. Apr

Razmere v cestnem prometu na Ptuju precej slabše, predlagali poostren nadzor





Člani Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj so obravnavali stanje prometne varnosti v I. trimesečju 2022 na območju Mestne občine Ptuj. Ugotovili so, da so se razmere precej poslabšale.

Obravnavanih je bilo 75 prometnih nesreč, oziroma 41 % več kot v prejšnjem obdobju. Enormno se je povečalo število telesno poškodovanih (24) oziroma porast več kot 280 %. Telesno poškodovanih je bilo 14 voznikov osebnih avtomobilov, 4 kolesarji, 3 potniki, 1 peška, 1 voznik e-skiroja. Obravnavanih je bilo 56 prometnih nesreč, oziroma 19 % več, v katerih je nastala samo materialna škoda.

Vzroki za nastanek prometnih nesreč so neprilagojena hitrost glede na stanje vozišča, vremenske razmere in izkušenost voznikov, izsiljevanje prednosti, predvsem starejšim pešcem na prehodih za pešce, nepravilna smer vožnje, prisotnost alkohola.

Devet povzročiteljev prometnih nesreč (13,85 %) je bilo pod vplivom alkohola, kar je daleč nad povprečjem na območju EU. To pomeni, da je bil pod vplivom alkohola vsak sedmi povzročitelj.
“Ugotavljamo, da je tudi na območju Mestne občine Ptuj povečano število voznikov e-skirojev, zlasti mladostnikov. Mnogi ne uporabljajo površin namenjenih kolesarjem in vozijo brez kolesarskih čelad, ki jih morajo imeti osebe do dopolnjenega 18. leta. Nekateri vozijo na skirojih tudi sopotnike, kar predstavlja izredno nevarnost,” so zapisali člani sveta.

V porastu je tudi uporaba mobilnih telefonov med vožnjo in v prometu pešcev, ki zmanjšuje pozornost nad odvijanjem prometa

“Ugotavljamo nepravilno vožnjo na križiščih s krožnim prometom (pri vključevanju uporaba levih smerokazov in izključevanju brez uporabe desnih), zlasti pri starejših voznikih, kar lahko privede do prometnih nesreč. V navedenem obdobju izstopajo kot povzročitelji prometnih nesreč kolesarji, ki menijo, da imajo absolutno prednost pred ostalimi udeleženci v prometu (vožnja po prehodih za pešce, kjer ni zarisanih kolesarskih stez) ter ogrožajo sebe in druge.”

Na področju prometne preventive dajejo velik poudarek izobraževanju predšolskih otrok, učencev in dijakov, ki dosegajo nadpovprečne rezultate. “Veliko truda v varnost v prometu vlagajo vzgojitelji in učitelji, člani Združenja šoferjev in avtomehanikov, policisti, medobčinski redarji, novinarji, strokovni sodelavci občinske uprave in člani SPV, vse s ciljem, da uresničimo evropsko vizijo »Nič mrtvih« na slovenskih cestah, kar pa posamezni udeleženci v cestnem prometu izničijo z njihovimi neodgovornimi ravnanji. Te bo potrebno vsaj za določen čas izključiti iz prometa. Nihče nima pravice, da ogroža življenja drugih.”

V Svetu za preventivo in vzgojo so se odločili, da represivnim službam (policija, redarstvo) predlagajo poostren nadzor in dosledno ukrepanje zoper tiste kršitelje v cestnem prometu, zaradi katerih prihaja do prometnih nesreč oziroma ogrožanja drugih v prometu.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.