21:38, sre, 3. Jul

V Šentilju izredna seja o namestitvenem centru za begunce





Danes je v Šentilju potekala izredna seja na temo namestitvenega centra za begunce, ki se je postavil ob starem mejnem prehodu na Državnem zemljišču. Seje, ki so jo sklicali na pobudo 11 predstavnikov opozicije na čelu s SDS, se je udeležilo tudi okoli 80 krajanov.

Medtem ko je opozicija sejo izkoristila predvsem za kritike župana Štefana Žvaba zaradi po njenem mnenju neustreznega obveščanja javnosti v zvezi s šotoriščem, so krajane zanimali predvsem načrti s šotoriščem in njihova varnost.

begunski center v šentilju Foto: MP Produkcija
begunski center v šentilju
Foto: MP Produkcija

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je pojasnil, da obstaja realna možnost novih prihodov beguncev v Slovenijo, zato se je treba na to dobro pripraviti. Eden od ukrepov je izgradnja šotorišča na nekdanjem parkirišču za tovorna vozila v Šentilju, kjer bi po njegovih besedah lahko sprejeli do 2000 ljudi. Ta kraj so izbrali, ker je na eni najkrajših možnih poti beguncev čez Slovenijo in ker gre za državno zemljišče, ki je odmaknjeno od naselja in prikladno za nadaljevanje poti beguncev na sever. “Občina tu nima nobenih finančnih obveznosti, ker je to stvar države,” je izpostavil.

V Šentilju bi bili begunci po besedah Šefica lahko nameščeni do največ treh mesecev, ne pa dolgotrajno, saj v hudi zimi ne morejo bivati v takšnih šotorih. Na vprašanje enega od občinskih svetnikov, kaj bi se zgodilo, če Avstrija zapre mejo, je državni sekretar odgovoril, da bodo v tem primeru selili begunce v zidane objekte.

Tako kot Šefic je tudi direktor Policijske uprave Maribor Danijel Lorbek Šentiljčanom zagotovil, da bodo ustrezno poskrbeli za varnost v njihovem kraju. Tudi on je izpostavil, da migranti niso nasilni in da ne želijo ostati v Sloveniji.
sentilj seja 16
Župan Žvab je izrazil prepričanje, da so o zadevi ustrezno obveščali javnost. “Nismo želeli delati panike, ker ni nobene potrebe za to. Še vedno je ni, ker trenutno ni pri nas niti enega begunca,” je dejal. Povedal je še, da so se s kritiko obrnili nanj le občinski svetniki, ki zadevo politizirajo, medtem ko od krajanov ni slišal nobenih pritožb.

Šefic je na vprašanje mestnega svetnika SDS Bojana Belne potrdil, da za postavitev šotorišča niso potrebovali soglasja lokalne skupnosti. Prav tako je poudaril, da ne želijo ničesar skrivati. “To je izziv, s katerim se vsi skupaj soočamo,” je dejal.

Z občine so prejšnji teden vsem Šentiljčanom poslali pojasnilo o časovnem sosledju dogodkov v zvezi s postavitvijo šotorišča in letak, ki so ga imeli pripravljenega za razpošiljanje ob prihodu beguncev. Na letaku, ki so ga pripravili na vladnem uradu za komuniciranje, pozivajo ljudi k razumu in strpnosti do beguncev. “Prihajajo v stiski, želijo le zavarovati svoje življenje, in potrebujejo našo pomoč,” so med drugim zapisali.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.