0:18, petek, 27.09.2024
Maribor

V DZ se pričakuje potrditev dveh zakonov iz davčnega paketa

VIR: Državni zbor

Predlogoma novel zakonov o davčnem postopku in o finančni upravi, dveh zakonov iz paketa davčne zakonodaje, ki ga je vlada pripravila jeseni, se v DZ obeta podpora. S prvo se v slovenski pravni red prenaša evropska direktiva, z drugo pa odpravlja nekatere določbe, uveljavljene v času prejšnje vlade. V opoziciji spremembam nasprotujejo.

Z novelo zakona o davčnem postopku se bo v slovenski pravni red prenesla evropska direktiva o upravnem sodelovanju na področju obdavčenja, po kateri morajo operaterji spletnih platform davčnemu organu posredovati informacije o poslovni dejavnosti prodajalcev, ki poslujejo prek teh platform. Rok za prenos direktive se izteče konec tega leta, je danes v DZ povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič.

S spremembami zakona o finančni upravi se medtem predlaga odpravo nekaterih določb, zapisanih v zakon marca letos. Z njo se ponovno uvaja trajni mandat za direktorje finančnih uradov, odpravljata pa se kolegijsko odločanje v najzahtevnejših primerih in ukrep dodelitve zadeve drugemu inšpektorju v primeru kršitve vodenja in odločanja posameznega postopka.

Z namenom izboljšanja učinkovitosti delovanja finančne uprave so predvidene tudi spremembe ureditve finančne preiskave. Uradna oseba bo denimo imela možnost, da pri opravljanju finančne preiskave pridobiva podatke o položaju in gibanju blaga z uporabo tehničnih pripomočkov s ciljem, da se odkrijejo na primer nezakonite proizvodnje trošarinskih izdelkov, ki s svojim delovanjem škodujejo državnemu proračunu. Druge finančne uprave te rešitve že uporabljajo.

Božič je danes zagotovil, da so v predlogu novele predvidene številne varovalke, da se ukrep sledenja blagu z uporabo tehničnih pripomočkov uporablja v najmanjši možni meri in koristi na način, ki preprečuje posege v zasebnost posameznika.

Iz koalicije nasprotovanja spremembam zakona o finančni upravi ni bilo slišati, v opoziciji pa jim nasprotujejo. Kot se je izkazalo v razpravi o vloženih predlogih dopolnil, je osrednje jabolko spora prav predvideno sledenje blagu z uporabo tehničnih pripomočkov.

Kot je dejal Jožef Horvat iz NSi, gre za prikriti preiskovalni ukrep, ki posega v zasebnost državljanov, ki sodelujejo pri prevozu blaga. Za nedvoumno zagotovitev ustavne skladnosti takega ukrepa bi bilo treba v postopku njegove odreditve vključiti sodno vejo oblasti, je menil in dodal, da uporaba tajnih sredstev s strani finančne uprave ni podvržena nobenemu zunanjemu nadzoru. Poslanci NSi so zato predlagali dopolnilo za zakasnitev začetka uporabe določb o tehničnih pripomočkih na 1. januar 2024, s čimer naj bi zagotovili čas za zagotovitev njihove ustavne skladnosti in preprečili “morebitno nezakonito in neustavno sledenje državljanom”.

Sledenje nekega blaga pomeni tudi sledenje ljudi, to je nemogoče ločiti, se je strinjala Anja Bah Žibert (SDS) in se pri tem naslonila na mnenje informacijske pooblaščenke Mojce Prelesnik.

“Tovornjak se ne vozi sam, nekdo ga vozi,” je ponazorila. Da gre za uporabo tajnih naprav, s katerimi lahko pride do grobih posegov v človekove pravice, kar vzbuja resno zaskrbljenost, po njenih besedah svari tudi Odvetniška zbornica Slovenije. V SDS so sicer vložili predlog dopolnila, s katerim bi na 1. januar 2024 zamaknili uveljavitev celotne novele.

Predlagane rešitve slovensko zakonodajo približujejo avstrijski, italijanski in francoski, je v bran noveli stopil Lenart Žavbi (Svoboda) in pojasnil, da se v teh državah za uporabo tehničnih pripomočkov v tovrstnih preiskavah ne potrebuje posebne odredbe sodnika ali tožilcev. Očitke, da bi v primeru, če bi s tovrstnimi rešitvami prišla na dan vlada Janeza Janše, zmanjkalo koles, je zavrnil, češ da so tisti, ki bi ob tem zakonu lahko edini upravičeno kolesarili, tihotapci tobaka.

“Ne vem, kaj nam ni jasno pri tem zakonu,” pa se je na kritike opozicije odzvala Andreja Živic (Svoboda). Kot je navedla, je bila v letih 2021 in 2022 glede na finančne preiskave potencialna škoda za državni proračun z naslova trošarin ocenjena na 11,2 milijona evrov, z naslova DDV samo za tobak pa na dodatnih 3,18 milijona evrov. “Temu se je treba izogniti, gre za siromašenje proračuna, zaradi takih goljufij vsi plačujemo višje davke,” je poudarila.

V opoziciji so bile izražene še kritike na račun predvidenega neomejenega mandata za direktorje finančnih uradov. S tem se po mnenju SDS ne spodbuja iskanja najboljših kadrov. Pomembna se jim zdi tudi ohranitev kolegijskega odločanja v najzahtevnejših primerih.

vir: sta

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Ali bi se odločil/a za selitev v drugo državo zaradi boljše zaposlitvene priložnosti?

Loading ... Loading ...