11:31, sre, 3. Jul

V Podravju se na domu šola 128 otrok, lani v Sloveniji vodili 200 postopkov o prekršku kršitev Zakona o osnovni šoli





Število otrok, ki se izobražuje na domu, se je intenzivno povečevalo v času epidemije, število pa je v zadnjem letu upadlo, a še vedno jih je kar nekaj.

Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so nam pojasnili, kako je urejeno spremljanje in ocenjevanje napredka otrok, ki se šolajo na domu. “Učenec, ki se izobražuje na domu, je vpisan na določeno šolo in ima status učenca ter se vodi v šolski dokumentaciji kot učenec, ki je vključen v oddelek posameznega razreda. Šolska dokumentacija, predpisana s pravilnikom, ki ureja dokumentacijo v osnovni šoli, se smiselno uporablja tudi za učence, ki se izobražujejo na domu.”

Za učence, ki se izobražujejo na domu se uporabljajo tudi določbe naslednjih pravilnikov: Pravilnik o preverjanju in ocenjevanju znanja ter napredovanju učencev v osnovni šoli, Pravilnik o šolskem koledarju za osnovne šole, Pravilnik o obrazcih javnih listin v osnovni šoli, Pravilnik o nacionalnem preverjanju znanja v osnovni šoli, ki določajo roke, načine preverjanja in ocenjevanja znanja, napredovanje učencev in izdajo listin učencem, ki se izobražujejo na domu.

Zakon ne predvideva, da bi se izobraževanje na domu izvajalo tako, da bi bil učenec občasno prisoten pri pouku oziroma bi se udeleževal dejavnosti, ki jih v skladu z letnim delovnim načrtom organizira šola (na primer: dnevi dejavnosti, šola v naravi, interesne dejavnosti, ipd.). “Ne glede na navedeno pa se učenec lahko udeleži tekmovanj, priprav na tekmovanja pa šola zanj ni dolžna izvajati. Medletnega preverjanja oziroma ocenjevanja znanja za učence, ki se izobražujejo na domu, šolska zakonodaja ne predvideva, niti ni predvideno, da bi šola učencu posredovala učna gradiva, ki jih pripravljajo učitelji (preizkusi znanja, učni listi, dostop do gradiv v e-učilnicah, ipd.). Predpostavlja se, da bo učenec v izobraževanje na domu vključen skozi celo šolsko leto in torej ni posebej predvideno, da bi to obliko izobraževanja med šolskim letom prekinil. Starši z izbiro za tovrstno obliko izobraževanja v celoti prevzemajo odgovornost za izvedbo izobraževanja svojega otroka.”

Zakon o osnovni šoli določa, da mora učenec z izobraževanje na domu pridobiti vsaj enakovreden izobrazbeni standard, kot ga zagotavlja program javne šole. Učenec mora s tem namenom opravljati preverjanje znanja, ki je v funkciji ocenjevanja znanja. Doseženi standard znanja preverja osnovna šola, na katero je učenec vpisan.

Šola starše učenca, ki se izobražuje na domu, sproti obvešča o rokih in načinu izvedbe ocenjevanja znanja učenca. Če učenec ne doseže standarda znanja za posamezni razred, ima pravico do ponovnega preverjanja znanja pred začetkom naslednjega šolskega leta. Če učenec ponovnega preverjanja znanja ne opravi uspešno, mora v naslednjem šolskem letu nadaljevati osnovnošolsko izobraževanje v javni ali zasebni šoli. Za učence, ki se izobražujejo na domu, glede napredovanja v naslednji razred veljajo enaka pravila, kot za ostale učence. Če učenec 9. razreda ponovnega preverjanja ne opravi uspešno, lahko 9. razred ponavlja ali opravlja popravni izpit. Učenci, ki se izobražujejo na domu, opravljajo tudi nacionalno preverjanje znanja.

Glede na zakonske določbe morajo vsi otroci, ki se izobražujejo na domu, pristopiti k opravljanju ocenjevanja znanja. Podatek, ali kateri od učencev ni pristopil.

V Sloveniji se trenutno od doma šola 869 otrok. Kot kažejo statistični podatki, se je na dan 1. februar 2024, v podravski regiji na domu šolalo skupno 128 otrok. Največ otrok se šola v osrednjeslovenski regiji in sicer 387. Vsi podatki so razvidni v tabeli spodaj.

Skladno s 4. členom Zakona o osnovni šoli (zakon) morajo starši zagotoviti, da njihov otrok izpolni osnovnošolsko obveznost. Starši imajo pravico vpisati otroka v javno osnovno šolo v šolskem okolišu, v katerem otrok stalno oziroma začasno prebiva, javna osnovna šola v tem okolišu, pa je dolžna otroka vpisati. V drugo osnovno šolo lahko starši vpišejo otroka, če ta šola s tem soglaša.

Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so nam dejali, da je šola za otroke, ki se izobražujejo na domu, dolžna organizirati predmetne izpite in imenovati komisijo, ki oceni doseganje standardov znanja. Učencu, ki ni uspešen pri opravljanju predmetnega izpita, mora šola omogočiti dodaten rok pred začetkom šolskega leta (90. člen Zakona o osnovni šoli). Če se posamezen otrok, kljub pozivom šole, ne udeleži nobenega izmed predpisanih rokov za ocenjevanje znanja, se šteje, da predmetnih izpitov ni uspešno opravil in mora naslednje šolsko leto pouk obiskovati v javni ali zasebni šoli.

200 postopkov o prekršku

Inšpektorat RS za šolstvo je v letu 2023 vodil približno 200 postopkov o prekršku zaradi kršitev 50. člena Zakona o osnovni šoli, pri čemer pa poudarjamo, da inšpektorat ne vodi
evidence  o otrocih, ki, kljub neopravljenim predmetnim izpitom, niso obiskovali pouka v javni ali zasebni šoli. Evidenca prekrškov po 50. členu Zakona o osnovni šoli vsebuje tudi otroke,
ki so sicer vpisani v osnovno šolo, vendar imajo neopravičene izostanke od pouka.

 

 

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.