00:05, ned, 2. Jun

Dojenček iz Slovenije preživel po zaslugi zdravnikov v Gradcu: Prvi poseg izvedli, ko je bil še v maternici





Ko sta Erikova starša Nina Mohorko in Tadej Iršič opravila ultrazvok, je ta pokazal pokazal malformacijo desnih pljuč nerojenega otroka.
Šlo je za izredno slabe napovedi, saj ciste, ki so jih videli, zdravniki le redko vidijo. V Sloveniji mu zdravniki ne bi mogli pomagati. Ko sta starša obiskala kliniko v Gracu v 22. tednu nosečnosti, so dejali, da so videli močno prizadet plod, stanje, kakršno je bilo, bi skoraj zagotovo vodilo v smrt nerojenega otroka. Zato so se odločili za inovativen terapevtski pristop, s katerim je tekočina iz ciste odtekla in zmanjšal se je pritisk na srce. Postopek je uspel in Erik je preživel.

Najprej so izvedli operacijo, ko je bil še v maternici, po rojstvu pa so ga operirali in izvedli operacijo, katere niso še nikoli.

Na straneh klinike zapišejo, da so ogromne ciste v pljučih so ogrožale dojenčkovo življenje tako v maternici kot po rojstvu. “Nosečnost je preživel zahvaljujoč edinstvenemu posegu na Univerzitetni kliniki za ginekologijo in porodništvo, po porodu pa zahvaljujoč intenzivni medicinski terapiji in izjemno težki operaciji, ki so jo prvič izvedli v Gradcu na Univerzitetni kliniki za otroško in mladostniško kirurgijo,” navedejo.

Ekipa je odstranila srednji in zgornji del pljuč. Otrokovo srce ima danes dovolj prostora. Erikova starša sta presrečna.

Operacija, kakršne v Gradcu še niso izvedli, je bila za Erika edina možnost

“Čeprav je bila na naši kliniki ena ali dve resekciji zgornjega režnja pri novorojenčkih s CPAM in življenjsko nevarnimi težavami z dihanjem, nam še nikoli niso odstranili obeh reženj hkrati. Za boljše načrtovanje tega redkega in življenjsko nevarnega posega ter predvidevanje tveganj je graška medicinska ekipa pridobila informacije od najboljših torakalnih kirurgov na svetu. Vsi strokovnjaki so se strinjali, da otrok ni imel druge možnosti kot odstranitev zgornjega in srednjega pljučnega režnja.”

“Veseli smo, da smo kot del multidisciplinarne ekipe prispevali k nadzoru stanja ploda v nedavnem nujnem kirurškem posegu v Grazu. Ta primer izpostavlja pomen čezmejnega sodelovanja in strokovnosti,” je na družbenih omrežjih zapisal Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.