09:33, pet, 17. Maj

Bi slovenski zdravniki stopili skupaj po vzoru srbskih in brezplačno odpravili čakalne vrste? To odgovarjajo





Zdravstveni delavci v Srbiji so stopili skupaj in neprekinjeno operirali skoraj 100 dni: Uspelo jim je odpraviti čakalne vrste. Več o tem lahko preberete TUKAJ.
Takšno vprašanje so zastavili tudi slovenskih zdravnikom. In kakšen je njihov odgovor? Objavili so ga na spletni strani mladizdravniki.si. Objavljamo ga v celoti.

Glede na rezultate ankete, ki smo jo izvedli maja 2022, lahko odgovorimo, da mladi slovenski zdravniki to že počnemo – po eni strani z neplačanimi nadurami, po drugi strani s propadlim dopustom.

Citiramo: “Več kot tri četrtine sodelujočih poroča, da se jim je že zgodilo, da za delo preko rednega delovnega časa niso bili plačani, pri čemer se eni tretjini to dogaja vsak teden ali bolj pogosto.” In: “Ne propadajo le nadure, pač pa tudi redni letni dopust. Skoraj polovici (48 %) sodelujočih se je že pripetilo, da jim je propadel del letnega dopusta, ker ga niso mogli koristiti, pri petini (19 %) ni šlo zgolj za kak dan, pač pa za velik del odmerjenega letnega dopusta.”

Pogosto so ravno mladi zdravniki brez učiteljskih nazivov tisti, ki povsem brezplačno mentorirajo mlajše kolege in študente, tudi iz drugih fakultet. Plačane niso vse ure izobraževanj, ki pogosto potekajo v prostem času, denimo učenje za kolokvije tekom specializacije, priprava na posege ali študij literature doma.

Spomnili bi tudi na pro bono ambulante, v katerih brezplačno zdravijo številni izkušeni slovenski zdravniki. Če upoštevamo majhnost Slovenije, smo pri humanitarnih odpravah v države v razvoju najbrž prvi na svetu, člani teh odprav pa so povečini mladi zdravniki. Mnogi starejši slovenski specialisti pa se pridružijo Zdravnikom brez meja.

V kolikor bi šlo ob taki akciji v Sloveniji za storitve, ki jih ZZZS ne bi plačal javnim zdravstvenim zavodom, bi bili le-ti na veliki finančni škodi, saj je delo zdravnika kirurga zanemarljiv strošek ob vseh ostalih stroških velike operacije (material, intenzivna nega, delo vseh ostalih članov ekipe, zdravila, itd.). Tak predlog lahko razumemo kot še en udarec za slovenske javne bolnišnice.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.