17:52, pet, 3. Maj

Mariborsko sodišče še preverja duševno stanje napadalca s kijem





Na mariborskem sodišču se je včeraj nadaljevalo ugotavljanje ali je Šočri Mehmeti sposoben odgovarjati za očitke o poskusu umora, potem ko je konec lanskega aprila kar na ulici s kijem pretepel bivšo partnerico in jo hudo poškodoval, ali pa bo tožilstvo zanj terjalo obvezno psihiatrično zdravljenje. Sodišče čaka dopolnitev izvedenskih mnenj.

Kot je danes pojasnila sodnica maša Blažeka, sta bila izvedenca psihiatrične stroke Mladen Vrabič in psihiater iz komisije za izvedenska vprašanja ljubljanske medicinske fakultete Peter Pregelj že danes vabljena, da predstavita dopolnjeni mnenji. Ker pa Pregelj tega še ni uspel sestaviti, je preložila zaslišanje obeh, saj ju želi tudi soočiti.

Policijska preiskava je pokazala, da se je takrat 47-letni Mariborčan 13 let mlajše ženske lotil iz maščevanja in ljubosumja, saj je že pred tem kar nekaj časa ni pustil pri miru. Ker pa je izvedenec Vrabič po pisanju časnika Večer ocenil, da Mehmeti zaradi duševne motnje in možganske okvare v času poskusa umora ni bil prišteven, tožilka Tadeja Majcen zoper njega ni mogla vložiti obtožnice, pač pa le predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstveni ustanovi.

Morebitno sojenje za očitano kaznivo dejanje se tako sploh še ni začelo, saj so bili strokovnjaki iz komisije za izvedenska vprašanja drugačnega mnenja in so zatrdili, da obdolženi v času dejanja ni bil neprišteven, ampak je bila njegova sposobnost razumeti pomen dejanja in imeti v oblasti svoje ravnanje le bistveno zmanjšana.

Mehmeti je tudi danes na sojenje prišel iz forenzičnega oddelka mariborske psihiatrije, njegov zagovornik Andrej Pipuš pa je med dokazne predloge dodatno predlagal uradno poizvedbo pri Centru za socialno delo Maribor, kjer naj bi bil obdolženi s stiku z njihovima sodelavkama.

Med drugim naj bi ju prosil za pomoč pri zaščiti, saj da prejema grožnje s smrtjo, jim razlagal, da mu že 13 let prisluškujejo, sledili naj bi mu novinarji in hekerji ter da ga želijo odstraniti, ker širi islamsko vero. Sam da je sicer dober človek, za vse kar se dogaja, naj bi vedeli tudi njegovi prijatelji, a ti molčijo. Ob tem je še navrgel, da če umre, bo za vse kriv takratni predsednik vlade Janez Janša.

Zagovornik je ob tem predlagal zaslišanje obeh uslužbenk centra, ki bi lahko pojasnile tudi svoje osebne ugotovitve o stanju obdolženega, ter poizvedbo v kabinetu predsednika vlade o domnevno poslanih pismih Janši.

Predsednica senata je pritrdila tožilki, ki prvemu predlogu ni nasprotovala, saj da bodo tako dobili še dodaten vpogled v obdolženčevo duševno zdravje, je pa zavrnila zaslišanje obeh uslužbenk CSD in poizvedovanje pri državnih organih, saj to po mnenju senata in tožilstva ne bi imelo nobene dodatne vrednosti.

Mehmeti, ki je izrazil željo po tem, da se postopek čim prej zaključi, je pred zaključkom naroka želel še dopolniti zagovor, iz katerega je bilo že na prejšnji narokih razvidno, da želi sodišče prepričati, da je imel duševne težave že prej ter da se napada na nekdanjo partnerico sploh ni zavedal.

Čeprav je napovedal, da bo podrobneje pojasnil dogajanje v času napada, je nato v le nekaj stavkih doslej povedanemu dodal le še to, da je, ko se je pripeljal, žrtev videl na prehodu za pešce in se ob tem čutil ogroženega, saj naj bi pri njej videl pištolo, ob tem pa da je slišal glas, ki naj bi mu pravil: “Ubila te bom”.

Sojenje se bo nadaljevalo 23. marca, ko bodo predvidoma zaslišali in soočili oba omenjena izvedenca psihiatrične stroke.

vir: sta

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.