13:47, ned, 28. Apr

FOTO in VIDEO: Mladi dijaki predstavili svoje odlične raziskovalne naloge na konferenci Za človeka gre





Dijaki II. gimnazije Maribor so v okviru konference Za človeka gre 2024 na Alma Mater prikazali izvrstni pristop k svojemu bodočemu akademskemu razvoju na področju raziskovalnega dela in načina komuniciranja rezultatov raziskav s širšo javnostjo.

Predstavili so svoje raziskovalne naloge in ugotovitve, ki so jih pri tem dobili. Tako so obravnavali potencialne lastnosti konoplje, saj se ta uporablja v medicinske namene že od starih civilizacij do danes. Prav tako so preučevali učinke zdravil in prehranskih dopolnil za nevtralizacijo želodčne kisline.


Vid Koren

Žiga Gaal

Ne nazadnje se je eden od dijakov lotil raziskovanja povezave telesne aktivnosti s samopodobo in anksioznostjo. Zadnji dijak, ki je tokrat predstavljal svoje raziskovalno delo, pa je preučeval različne volilne sisteme in iskal najprimernejšega za Slovenijo.

Borja Ranzinger

Srednješolsko raziskovanje spodbuja kritično mišljenje in veščine reševanja problemov ter pripravlja študente na karierne priložnosti in razvoj znanj. Dijaki II. gimnazije Maribor, ki so na državnem tekmovanju v raziskovanju prejeli vsak na svojem področju zlate nagrade, so tudi letos pritegnili s predstavitvijo odličnih raziskovalnih nalog.

Nuša Ačko se je osredotočila na potencialne zdravilne lastnosti konoplje, saj se ta uporablja v medicinske namene že od starih civilizacij: “Namen te naloge je bil preučiti vpliv petih različic medicinske konoplje na melanomske celične linije. Ena izmed pomembnejših ugotovitev raziskave je bila, da so določeni ekstrakti zmanjšali celično viabilnost melanomskih celičnih linij, na zdrave pa niso imeli velikega vpliva. Raziskali smo tudi povezave med kanabinoidnimi profili, mutacijami melanomskih celičnih linij, stopnjami napredovanja melanoma in celično viabilnostjo ter iskali vzroke zanje.”

Vid Koren in Ana Potočnik sta predstavila pregled nevtralizacijskih lastnosti in stroškovne učinkovitosti zdravil in prehranskih dopolnil za nevtralizacijo želodčne kisline. “Zdravila in prehranska dopolnila smo primerjali in ovrednotili glede na pH, ki bi ga dosegla v želodcu, in glede na njihovo nevtralizacijsko kapaciteto. Rezultati kažejo, da imajo zdravila v povprečju višjo nevtralizacijsko kapaciteto kakor prehranska dopolnila. Zdravila so v povprečju dosegla pH vrednosti, ki so bolj primerne za fiziološko stanje v želodcu kot prehranska dopolnila. Pregled stroškovne učinkovitosti pa kaže, da so nekoliko učinkovitejša prehranska dopolnila,” pojasnjujeta.

Žiga Gaal je zaradi porasta težav povezanih s samopodobo in anksioznostjo raziskoval možnosti za njihovo ublažitev. Številne študije so pokazale, da bi telesna aktivnost lahko bila dobra rešitev, saj so dokazale pozitivno korelacijo med telesno dejavnostjo in samopodobo ter negativno korelacijo med telesno dejavnostjo in anksioznostjo. Rezultati so prikazali, da posamezniki, ki se ukvarjajo z zmerno do visoko intenzivno telesno vadbo, izkazujejo najvišjo (oz. najboljšo) raven samopodobe. Izkazalo se je tudi, da je povezava med vrsto vadbe in anksioznostjo statistično nepomembna.

Borja Ranzinger pa je analiziral različne volilne sisteme in njihovo implementacijo v Republiki Sloveniji. “Volilni sistem je eden najpomembnejših dejavnikov, ki vpliva na delovanje demokracij po vsem svetu. Pravično predstavništvo je ideja, ki zagovarja karseda natančno razmerje med željami volilne baze na dan volitev in končno sestavo predstavniških teles. V Sloveniji je zaradi volilnega praga, ki na vsakih volitvah proizvede visoko število t. i. izgubljenih glasov stopnja pravičnega predstavništva relativno nizka. Na zadnjih državnozborskih volitvah se je zaradi volilnega praga izgubilo kar 24 odstotkov vseh glasov,” pojasnjuje dijak, ki je v raziskovalni nalogi analiziral alternativne sisteme in ugotavljal, kako dobri so pri zagotavljanju pravičnega predstavništva.

Da pa vsi ti nadebudni, ustvarjalni, delovni in polni idej raziskovalci ob svojem raziskovanju potrebujejo tudi mentorstvo in usmerjanje, meni Luka Martin Tomažič, docent za področje prava na Alma Mater Europaea in podpredsednik organizacijskega odbora konference Za človeka gre, obenem pa je bil tudi mentor Ranzigerju. Kako pomembna je vloga mentorja, kako pomembne so naloge, ki so jih tokrat predstavili dijaki, tudi s tega vidika, da lahko prinesejo praktične rezultate, nam je povedal.

Če še povzamemo, dijaki II. gimnazije Maribor so pod mentorstvom profesorice Katje Holnthaner Zorec v okviru konference Za človeka gre 2024 na Alma Mater prikazali izvrstni pristop k svojemu bodočemu akademskemu razvoju na področju raziskovalnega dela in načina komuniciranja rezultatov raziskav s širšo javnostjo.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.