12:20, sob, 4. Maj

Mariborska mestna blagajna prehaja na zunanjega izvajalca





V Mestni občini Maribor so se odločili, da storitev mestne blagajne, kjer lahko občani plačujejo položnice brez stroškov provizije, z novim letom prenesejo na zunanjega izvajalca plačilnega prometa, najverjetneje banko. To pomeni, da bo blagajna na Koroški cesti zaprla svoja vrata.

Foto: STA
Foto: STA

Namen mestne blagajne, ki jo imajo v Mariboru od leta 2009, je, da se občanom zagotavlja gotovinsko vplačevanje plačilnih nalogov brez stroškov provizije za storitve javnih zavodov ter nekaterih podjetij. Lani je bilo v mestni blagajni vplačanih okoli 24.500 plačilnih nalogov na mesec, skupaj letno nekaj manj kot 300.000.

Z uvedbo davčnih blagajn so številni zavodi, med drugim vsi mariborski vrtci ter večina šol, izstopili iz sistema mestne blagajne, kar pomeni, da njihovih položnic na mestni blagajni ni več mogoče plačati. Posledično se je v mestni blagajni zmanjšalo število vplačanih plačilnih nalogov. V prvi polovici letošnjega leta se je v mestni blagajni vplačalo nekaj manj kot 124.000 nalogov, kar je povprečno 20.600 na mesec.

Trenutne pogodbe, ki jih ima sklenjene mestna blagajna, potečejo konec letošnjega leta, zato so se v mestni upravi odločili, da preoblikujejo sistem. Če bi želeli nadaljevati z dosedanjim sistemom, bi med drugim morali v celoti zamenjati dotrajano računalniško opremo ter posodobiti video nadzor, kar bi povzročilo dodatne stroške.

Namesto tega so se odločili, da tako kot v večini drugih občin storitev mestne blagajne prenesejo na zunanjega izvajalca plačilnega prometa. Trenutno najugodnejši zunanji izvajalec jim ponuja ceno, ki je nižja od 0,30 evra po plačilnem nalogu, kar pomeni, da bi bila storitev cenejša tudi za občane. Prav tako se bo po zagotovilih mestne uprave izboljšala dostopnost storitve, saj bi občani s tem, ko imajo banke več poslovalnic, lahko plačevali položnice brez provizije na različnih lokacijah.

Obenem bi lahko ponovno brez provizije plačevali položnice za šole in vrtce, saj je banka za razliko od občine ponudnik plačilnih storitev in tako ni potrebno davčno potrjevanje računov.

Mestni svetniki so s preoblikovanjem mestne blagajne ta teden soglašali. A so zahtevali, da se pri izbiri zunanjega izvajalca na javnem razpisu upošteva razširjenost njegove mreže poslovalnic ter da se za trenutno zaposleno v mestni blagajni na Koroški cesti najde drugo zaposlitev. Da bi se občanom zagotovilo najcenejšo in najbolj dostopno storitev, je možna izbira tudi več izvajalcev.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.