10:06, pon, 29. Apr

Policija bo v četrtek izvedla maraton nadzora hitrosti





Prekoračitev hitrosti je eden najpogostejših vzrokov prometnih nesreč, število umrlih v takšnih nesrečah pa je še vedno previsoko. Javna agencija za varnost prometa (AVP) je zato danes začela nacionalno akcijo Hitrost, v okviru katere bo policija nadzirala hitrost na cestah, v četrtek pa bo na več kot 600 lokacijah izvedla maraton nadzora hitrosti.

policija, foto: www.policija.si

Kot je na današnji novinarski konferenci AVP povedal Robert Vehovec iz sektorja prometne policije Generalne policijske uprave, bo četrtkov nadzor potekal med 6. in 18. uro. Seznam lokacij, na katerih bo potekal nadzor, je objavljen na spletu http://www.policija.si/apps/lokacije_meritev/

Po besedah Vehovca želijo s takšnim nadzorom “vplivati na ljudi, da se tisti dan zavejo, kako pomembno je umirjanje hitrosti, in takšne navade ohranijo tudi za naprej.” Takšna akcija bo isti dan potekala še v najmanj 20 drugih državah Evropske unije.

AVP bo v okviru akcije Hitrost izdelala raziskavo o odnosu slovenske javnosti do prehitre vožnje, študijo o povprečnih hitrostih voznikov v Sloveniji, poleg tega bo izvajala preventivne dogodke na temo nevarnosti neprilagojene hitrosti. Izpitni centri bodo mlade kandidate osveščali o vožnji po omejitvah hitrosti in varni vožnji.

Agencija je pripravila tudi poseben video, ki nagovarja splošno javnost, s posebno komunikacijsko platformo pa se bo poskušala približati mladim. Ti so namreč še vedno najpogostejši povzročitelji in žrtve prometnih nesreč, ki jim botruje neprilagojena hitrost. Raper Zlatko, eden od ambasadorjev akcije, je z namenom osveščanja mladih posnel pesem Paše mi, ko vozim se.

Policistom se bodo pri meritvah hitrosti in poostrenem nadzoru v času akcije pridružila tudi občinska redarstva. Pri meritvah bo tako letos sodelovalo najmanj 25 občinskih redarstev na območju 58 občin.

AVP je med 14. marcem in 7. aprilom izvedla anketo, ki je pokazala, da se vozniki za prekoračitev hitrosti najpogosteje odločijo zato, da se prilagodijo hitrosti ostalih voznikov na cesti. Pogost razlog je tudi to, da se jim mudi. Direktor AVP Igor Velov je sicer dejal, da problem hitrosti ni samo slovenski, temveč je prisoten v vseh državah.

Na novinarski konferenci so predstavili raziskovalno nalogo mariborske fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, ki je obdelala kazalnike hitrosti na državnih cestah v letih 2014 in 2015. Po besedah Matjaža Šramla s fakultete je v minulem letu 38 odstotkom prometnih nesreč s smrtnim izidom botrovala neprilagojena hitrost.

Akcija Hitrost poteka v okviru nacionalnega programa varnosti cestnega prometa. Izvajala se bo v več delih, poleg aprila tudi v poletnih mesecih.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.