23:03, sob, 27. Apr

Mariborski zdravstveni dom ohranja pozitivno poslovanje





Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor bo lansko leto po besedah direktorja Jerneja Završnika zaključil s pozitivnim izidom, presežkom prihodkov nad odhodki v višini 1,3 milijona evrov. Letos bo največja pridobitev v infrastrukturnem smislu novo zgrajena Zdravstvena postaja Magdalena, med drugim pa načrtujejo tudi prenove na centralni lokaciji.

Zdravstveni dom, ki ima okoli 1100 zaposlenih in pokriva 12 občin, je imel od januarja do novembra 2023 okoli 55,6 milijona evrov prihodkov in 54,3 milijona evrov odhodkov, kar predstavlja presežek prihodkov v višini 1,3 milijona evrov. Takšen rezultat pričakujejo ob izračunu poslovanja vse do konca leta, je v torek na srečanju z novinarji povedal direktor.

Lani so med drugim izvedli nadgradnjo objekta V Ulici talcev v središču Maribora ter tako pridobili nove prostore za dve ambulanti družinske medicine. S selitvijo skladišča iz centralne lokacije na Tezno so pridobili dodatne prostore za fizioterapijo, v Hočah je začela delovati nova pediatrična ambulanta, patronažna služba je dobila 11 novih vozil.

Lani so odprli ambulanto za ljudi brez izbranega osebnega zdravnika in ta ena po besedah Završnika zaenkrat zadostuje. Marca so dobili dodatnih sedem referenčnih ambulant, s čimer jih je skupno 50.

Letos bodo namenili za vlaganja v prostore in opremo okoli šest milijonov evrov. Največ bodo namenili področju zobozdravstva, kjer načrtujejo vlaganja v digitalizacijo, obnovo rentgena in pripravo prostorov za izvajanje študija dentalne medicine. Prvi študenti dentalne medicine na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru so namreč zdaj v tretjem letniku, ko se soočijo s strokovnimi predmeti in te bodo izvajali v zdravstvenem domu, je pojasnil direktor.

Kadra jim še vedno primanjkuje, zato iščejo zdravnike, zobozdravnike in medicinske sestre tudi v tujini. Letos je v načrtu skupno 50 novih zaposlitev, tudi za načrtovane nove programe razvojnih ambulant in centra za duševno zdravje ter nadgradnjo nekaterih specialističnih ambulant.

Novih družinskih zdravnikovih naj bi bilo letos pet, od tega dve specialistki iz tujine in trije specializanti. Potrebovali bi jih sicer vsaj deset. Težava sta tudi pediatrija in ginekologija, kjer imajo le po eno specializantko, zato ob upokojitvah težko zapolnijo mesta. Tudi na razpisu za pripravništva na področju zdravstvene nege ostajajo prazna mesta.

Prostore v pritličju osrednje stavbe zdravstvenega doma v središču Maribora nameravajo urediti za potrebe radiologije, prav tako bi radi obnovili prostore v 3. nadstropju stavbe v Ulici talcev.

Gradnja Zdravstvene postaje Magdalena na mestu dotrajanih ambulant na Jezdarski ulici se zaključuje, do poletja pa naj bi bilo zaključeno tudi projektiranje nove Zdravstvene postaje Tezno. Završnik ocenjuje, da bi v idealnih razmerah lahko v začetku prihodnjega leta začeli graditi tudi postajo na Teznu.

Stavka članov sindikata Fides v mariborskem zdravstvenem domu doslej še ni prinesla večje krnitve obravnav bolnikov, se pa zelo bojijo napovedanega preklica soglasij za nadurno delo. “Polovica naših specialističnih ambulant je odvisnih od zunanjih sodelavcev, kar pomeni, da brez njihovega dela ni naših specialističnih storitev. To bi bil velik udarec tako za nas kot za paciente,” je dejal Završnik.

vir: sta

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.