06:27, pet, 3. Maj

Načrtovanje okolju primernejše embalaže





Vabljeni na delavnico NAČRTOVANJE OKOLJU PRIMERNEJŠE (TRAJNOSTNE) EMBALAŽE. Dne 13. novembra 2013 med 900 in 1400 uro na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru. Delavnico bo vodil prof.dr. Gregor Radonjič.

Prof. dr. Gregor Radonjič na Ekonomsko-poslovni fakulteti Maribor predava predmet Embalaža ter predmete s področja podjetniškega varstva okolja. Je predstojnik Katedre za tehnologijo in podjetniško varstvo okolja ter avtor prve slovenske knjige o embalaži v povezavi z varstvom okolja. Trenutno je v pripravi njegova nova knjiga o načrtovanju okolju primernejše embalaže. Diplomiral je na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, kjer je končal tudi magistrski in doktorski študij. Doktoriral je s področja razvoja plastičnih embalažnih materialov in modifikacij pri njihovi reciklaži. Dr. Radonjič je zelo izkušen predavatelj, saj o problematiki embalaže in varstva okolja, vključno z ogljičnim odtisom, metodo LCA in drugimi orodji redno predava na številnih seminarjih, delavnicah ter konferencah v Sloveniji in v tujini. Je eden prvih, ki je v slovenskem prostoru pričel s študijem in uporabo metode LCA ter se v ta namen tudi izobraževal na Nizozemskem ter Angliji.

Namen delavnice / Zakaj načrtovati in razvijati okolju primernejšo embalažo? ˜ — – •

Trajnostna oziroma okolju primernejša embalaža postaja dominanten svetovni trend. Proizvajalci in uporabniki embalaže bodo vse bolj soočeni z vse strožjimi zakonodajnimi zahtevami ter z dejstvom, da morajo biti njihovi izdelki pakirani v okolju primerni embalaži. A vplivi na okolje so vse bolj tudi vplivi na stroške! Okoljski in trajnostni kriteriji embalaže bodo v prihodnje tudi vse pomembnejši dejavnik diferenciacije izdelkov. Jih poznate? Tudi standardi serije ISO 14000 vse bolj intenzivno vključujejo ekodizajn izdelkov.

Poraja se vprašanje, kako se lotiti oblikovanja oz. načrtovanja, razvoja ter uvajanja okolju primernejše embalaže. Katere kriterije pri tem upoštevati? Na prvi pogled se morda zdi, da je ta problematika preprosta. Toda temu ni tako, saj je postalo to področje strokovno vse bolj kompleksno. Intenzivno se razvijajo metodologije in orodja za vrednotenje vplivov izdelkov (embalaže) na okolje, kot sta ogljični odtis ali metoda LCA (Life Cycle Assessment), ki prav tako zahtevajo vse več strokovnih znanj. Embalažna industrija in uporabniki embalaže se bodo tem trendom in zahtevam težko ognili. Seveda pa ima embalaža svoje značilnosti, ki jih bomo podrobneje pregledali in o njih razpravljali na delavnici.

Na delavnici boste:

– osvojili sodobne metodološke pristope za okoljsko vrednotenje embalaže

– spoznali celovite vplive embalaže na okolje

– spoznali pasti omejenih pristopov

– naučili razumeti in uporabljati metodološka orodja za okoljsko načrtovanje, ki so uporabna tudi za druge vrste proizvodov

Predstavljene bodo tudi možnosti programske opreme za izračune z metodo LCA.

V okviru obravnavanih tem bomo razbijali stereotipne predstave o embalaži in embalažnih materialih in problematiko načrtovanja okolju primernejše embalaže osvetlili z vidikov, na katere morda še sploh niste pomislili.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.