00:58, sre, 8. Maj

Kadrovski primanjkljaj pravosodnih policistov: “Zaradi pomanjkanja kadra ne uspemo realizirati vseh zakonsko določenih nalog”





V Republiki Sloveniji v okviru Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) deluje šest zavodov za prestajanje kazni zapora in prevzgojni dom.

Vse notranje organizacijske enote URSIKS skupaj z oddelki delujejo na 15 lokacijah po državi. “Trenutno URSIKS zaposluje 537 pravosodnih policistov. V teku so zaposlitveni postopki za zasedbo 49 prostih delovnih mest,” so nam pred dnevi odgovorili iz Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij.

Potrdili so nam, da beležijo kadrovski primanjkljaj tako pri pravosodnih policistih kot pri drugih profilih zaposlenih (inštruktorji, strokovni delavci). “Zaradi pomanjkanja kadra ne uspemo realizirati vseh zakonsko določenih nalog. Ocenjujemo, da bi za izvedbo vseh nalog potrebovali več kot 100 dodatnih pravosodnih policistov. Razpise za vsa prosta delovna mesta izvajamo kontinuirano, do zasedbe delovnih mest.”

V letu 2023 se je v URSIKS zaposlilo skupno 44 javnih uslužbencev za nedoločen čas.

“Beležimo povečanje števila groženj na zaposlene, pri napadih pa v zadnjem obdobju k sreči v nobenem primeru ni šlo za hujše posledice. V kolikor gre za sum storitve kaznivega dejanja, je o tem vedno obveščena policija, ki ukrepa v skladu s pristojnostmi. Zaposleni so ustrezno usposobljeni za soočanje s tovrstnimi ravnanji zaprtih, ki pa jih v celoti žal ni mogoče povsem izključiti,” so nam odgovorili na vprašanje, če so v porastu tudi napadi na pravosodne policiste.

Osnovne plače pravosodnih policistov se gibajo v razponu od začetnega 25. plačnega razreda v nazivu pravosodni policist III, ki predstavlja 1.179,63 evrov bruto, do naziva pravosodni policist višji svetnik, katerega osnovna bruto plača v vstopnem 46. plačnem razredu predstavlja 2.688,10 evrov bruto.

V teh zneskih niso upoštevani različni dodatki, kot na primer: dodatek za izmensko delo, za delo ponoči, za delo v nedeljo, za delo na dan, ki je dela prost, za stalno pripravljenost, za delo v tveganih razmerah, za delo preko polnega delovnega časa, za delo v neenakomerno razporejenem delovnem času, za manj ugodne delovne pogoje – IO sevanje, za delovno dobo, za stalnost, morebitno izplačilo nadur in povečana obsega dela, še dodajo.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.