12:00, čet, 2. Maj

Novejši tobačni in nikotinski izdelki so zdravju škodljivi, sledijo v Sloveniji nove prepovedi?





Strokovnjakinja Svetovne zdravstvene organizacije dr. Ranti Fayokun je ob v Sloveniji predstavila podatke o značilnostih in škodljivosti elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk.

“Na voljo je vedno več podatkov o zasvojljivosti elektronskih cigaret, o škodljivih učinkih na zdravje dihal ter srce in ožilje. Elektronske cigarete so skupina zelo raznolikih izdelkov, ki se hitro spreminjajo. Vsebujejo številne arome, ki so zelo privlačne za otroke in mladostnike. Nekatere elektronske cigarete naj bi bile brez nikotina, a tudi te pogosto vsebujejo nikotin, kljub navedbam proizvajalcev. Uporabnik elektronskih cigaret je izpostavljen številnim zdravju škodljivim kemičnim snovem, tudi rakotvornim,” zapišejo na NIJZ.

Kolikšna je izpostavljenost tem, zdravju škodljivim snovem je odvisno od vrste elektronske cigarete, vrste tekočine in tudi od načina uporabe. Ogrevani tobačni izdelki uporabnika izpostavijo podobnim zdravju škodljivim snovem kot kajenje cigaret. Nikotinske vrečke lahko izpostavijo uporabnika zelo visokim ravnem nikotina.

Uporaba elektronskih cigaret ima takojšnje neposredne učinke na dihala

Prof. dr. Panagiotis Behrakis, specialist pulmolog intenzivist iz Medicinskega centra v Atenah, ki je tudi vodja nacionalne skupine strokovnjakov za nadzor nad tobakom v Grčiji, izredni profesor na Univerzi v Atenah in Harvardu ter predsednik znanstvenega odbora Helenskega društva za boj proti raku opozarja, da so »eksperimentalne raziskave na ljudeh zagotovile jasne dokaze, da ima uporaba elektronske cigarete takojšnje vnetne in mehanske učinke na dihala, ki se kažejo kot zmanjšanje izdihanega NO ter povečanje pretočnega upora in impedance dihalnega sistema. Učinki so bili izrazitejši pri osebah z astmo. Pri zdravih prostovoljcih, izpostavljenih aerosolu elektronskih cigaret, pa so v raziskavah prikazali mehanske in dražilne učinke«.

Doc. dr. Mihaela Zidarn še, kot navedejo na strani NIJZ dodaja, »da se ogrevane tobačne izdelke trži kot proizvode z zmanjšanim tveganjem na podlagi podatka, da je v emisijah znižana vrednosti 58 snovi. Za zdaj ni dokazov, da se te znižane vrednosti prevedejo tudi v zmanjšanje škode za zdravje. Hkrati pa je vrednost 56 snovi v emisijah višja kot v klasičnem cigaretnem dimu. Škodljivost teh snovi do zdaj ni bila opredeljena«.

Sledi prepoved nekaterih izdelkov?

“Zaradi privlačnih arom so elektronske cigarete prijetnejše za uporabo, napačno zaznane kot manj škodljive od klasičnih cigaret ali celo kot neškodljive. Zaščititi želimo zdravje otrok in mladostnikov in vseh drugih uporabnikov, ki vdihavajo škodljive snovi v aerosolu elektronskih cigaret.« je povedala Vesna Marinko, Vodja Sektorja za krepitev zdravja in preprečevanje odvisnosti na Ministrstvu za zdravje.

Prepoved arom v elektronskih cigaretah so že uvedle: Avstrija, Litva, Finska, Estonija, Danska, Madžarska, Nizozemska, Norveška pa v celoti prepoveduje prodajo elektronskih cigaret.

“Da bomo lahko učinkoviteje izvajali zakonodajo, predlagamo prepoved prodaje in uvoza tobačnih in povezanih izdelkov s strani posameznikov ter prepoved pridobivanja teh izdelkov s strani mladoletnih ali preko spleta. Poleg glob, tako pri pravnih kot fizičnih osebah, uvajamo tudi odvzem izdelkov, ki bodo predmet prekrška,” so še zapisali.

Druge novice

Comment

  • Jože Luzar

    30 julija, 2023

    Zakaj ni zakon da v avtomobilih in kamionih se ne sme kaditi? Toliko voznikov kadi in niso zbrani za vožnjo. Pa se ogorke mečejo skozi okno in pride do velikih požarov. Takoj bi bilo treba prepovedati v avtih kadit. Kazen velika in odvzem vozniške za vedno.

    Replay

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.