05:29, pon, 6. Maj

“Maribor je svoboden”





V Muzeju narodne osvoboditve Maribor bodo na predvečer 70. obletnice osvoboditve Maribora v petek odprli razstavo o teh zgodovinskih dogodkih. Z razstavo želijo po besedah soavtorice razstave Mire Grašič opomniti na izjemen optimizem, ki je takrat vladal v mestu, in ohraniti že izginjajoči spomin na takratne dogodke.

Foto: Mediaspeed
Foto: Mediaspeed

Razstava z naslovom Maribor je svoboden, ki bo na ogled do konca avgusta, je razdeljena na tri sklope. Najprej so prikazani preboj nemške fronte na ozemlju Prekmurja in vzhodne Štajerske, ki so ga izpeljale enote Rdeče armade, ter zaključni boji slovenskih partizanskih enot z umikajočim se nemškim okupatorjem na Štajerskem in Koroškem.

Sledi prikaz vkorakanja partizanskih enot v Maribor in nekatere druge kraje severovzhodne Slovenije ter radosti prebivalstva ob koncu druge svetovne vojne in osvoboditvi izpod nacistične okupacije. Razstavo sta avtorici Mira Grašič in Irena Mavrič Žižek zaključili s prikazom vračanja mesta in njegovih prebivalcev v vsakdanje življenje.

Nemška vojska se je iz večine krajev severovzhodne Slovenije umaknila 8. ali 9. maja 1945. Neposrednih bojev za Maribor ni bilo, osvobojen je bil v okviru sklepnih operacij za osvoboditev Slovenije in Jugoslavije.

Člani komande mesta pod vodstvom Štefana Pavšiča so v Maribor prispeli v večernih urah 8. maja. Prevzeli so vojaško oblast, civilno oblast pa mestni odbor Osvobodilne fronte. V jutranjih urah 9. maja 1945 so mesto zapustile zadnje okupatorjeve vojaške enote.

Maribor je med drugo svetovno vojno, ki je tu zahtevala več kot 2600 smrtnih žrtev, utrpel tudi ogromno gmotno škodo, saj je bilo zaradi bombardiranj na primer kar 40 odstotkov vsega stanovanjskega fonda po vojni neprimernega za bivanje. Meščani so takoj po osvoboditvi mesta sami brez tuje pomoči začeli obnovo mesta, je na današnji novinarski konferenci pojasnila Grašičeva.

Drugače od drugih mest je bil Maribor po njenih besedah tudi prikrajšan za takojšnje trenutke zmagoslavja. Okupacijska vojska je namreč ob umiku 9. maja še vedno streljala na ljudi. Velika proslava osvoboditve je bila šele v nedeljo, 13. maja 1945, na Trgu svobode, kjer se je zbralo več tisoč Mariborčanov.

Zatem je nastopilo obdobje velikega optimizma in zanosa. Meščani so odstranjevali ruševine, obnavljali mostove in tovarne, ponovno se je začelo kulturno in športno življenje, izvedli so volitve. Konec maja je mesto obiskal tudi Josip Broz Tito in junija še predsednik slovenske vlade Boris Kidrič.

Razstava Maribor je svoboden je le en v nizu dogodkov, s katerim bodo v Mariboru obeležili 70. obletnico osvoboditve izpod nacistične oblasti. Med drugim bodo v Univerzitetni knjižnici Maribor razstavili prve slovenske povojne plakate, v Mariborski knjižnici izvedli okroglo mizo o odnosu mladih do druge svetovne vojne, osrednja občinska slovesnost pa bo drevi v Narodnem domu Maribor.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.