07:04, sob, 18. Maj

Ministrstvo: “Storili bomo vse, da vrtci in šole ostanejo odprti”





Na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport budno spremljajo razmere v vzgojno izobraževalnih zavodih, povezane z virusom Covid-19,in so v stalnem stiku z ravnateljicami in ravnatelji vrtcev, osnovnih in srednjih šol.Njihovo sporočilo objavljamo v celoti:

Vzgojno-izobraževalno delo se še vedno izvaja v igralnicah in učilnicah, kar zahtevo veliko prilagoditev, razumevanja in iznajdljivosti, za kar se vsem ravnateljem najlepše zahvaljujemo. Naša skupna zaveza je, da izobraževanje ostane v prostorih zavodov.

Kljub porastu obolelih ter s tem posledično večjim število otrok, učencev in dijakov v karanteni ter večje odsotnosti zaposlenih, bomo storili vse, da do sistemskega prehoda na izobraževanje na daljavo na ravni cele države ne bo prišlo.

Kot ste seznanjeni, z današnjim dnem velja nov režim odrejanja karanten na domu, s katerim za področje vzgoje in izobraževanja veljajo nekatere izjeme.

S spremembo Odloka o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni COVID-19 izjema od napotitve v karanteno na domu velja tudi za tiste, ki so zaposleni ali delo opravljajo na drugi pravni podlagi v dejavnosti zdravstva, socialnega varstva ali vzgoje in izobraževanja, pod pogojem, da v obdobju sedmih dni od visoko tveganega stika s povzročiteljem COVID-19 vsakodnevno opravijo presejalno testiranje s hitrim antigenskim testom ali testom HAG za samotestiranje na SARS-CoV-2 na delovnem mestu in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2.

Prav tako izjema od napotitve v karanteno velja za predšolske otroke, učence, dijake, študente in udeležence izobraževanja odraslih v programih, po katerih se pridobi javnoveljavna izobrazba, pod pogojem, da je šlo za visoko tvegan stik v času udeležbe pri izvajanju vzgojno-izobraževalne ali študijske dejavnosti v vzgojno-izobraževalnem zavodu oziroma izobraževalni instituciji.

Tisti, ki so bili v takem visoko tveganem stiku, se morajo prav tako vsakodnevno samotestirati v vzgojno-izobraževalnem zavodu oziroma izobraževalni instituciji, in sicer v obdobju sedmih dni od visoko tveganega stika, razen če je v posameznem oddelku potrjena okužba pri več kot 30 % učencev, dijakov, študentov ali udeležencev izobraževanja odraslih.

V tem primeru se v karanteno na domu napoti celoten razred/oddelek. Smiselno enako velja za učence ali dijake pri obšolskih dejavnostih.

Nacionalni inštitut za javno zdravje je pripravili obsežnejšo posodobitev Navodil vzgojno-izobraževalnim zavodom (VIZ) in dijaškim domovom (DD) ob sumu ali potrjenem primeru okužbe s SARS-CoV-2 v zavodu. Navodila so objavljena na njihovi spletni strani (poglavje 4).

Poleg tega še dodajamo, da pred kratkim sprejeti PKP10 omogoča, da se prehod na izobraževanje na daljavo obravnava individualno. V primeru poslabšanja epidemiološke situacije na posameznem zavodu je tako odločitev za zaprtje zavoda v pristojnosti ravnatelja, ki se po posvetovanju z MIZŠ in NIJZ odloči za prehod na izobraževanje na daljavo za določen čas.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.