02:00, tor, 21. Maj

Obeležujemo mednarodni dan skrbi za sluh





Sluh je eno izmed neprecenljivih čutil, ki nam omogoča tudi polno sporazumevanje. Ko ga enkrat izgubimo, si ga največkrat ne moremo več povrniti. Zato moramo z njim ravnati skrbno, sporočajo iz Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije.

Žal smo vse prevečkrat izpostavljeni hrupu, ki nam lahko trajno poškoduje sluh. Pomembno je, da so ljudje ozaveščeni, kaj je izguba sluha, kako jo je mogoče preprečiti in kako ukrepati ob njenem nastanku. Kajti če izgube sluha ne obravnavamo, lahko to močno vpliva na naše življenje. Prav zato je pomembno, da se ljudje zavedajo in ustrezno ukrepajo, če zaznajo izgubo sluha, saj bodo tako imeli boljši nadzor nad svojim zdravjem, kakovost življenja pa se bo približala ravni pred izgubo sluha.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije na leto izda okoli 19 tisoč naročilnic za slušne aparate, vzrok za to pa ni le staranje prebivalstva, ampak izpostavljenost hrupu, saj je po opozorilih Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije naglušnost najpogostejša poklicna bolezen, česar se ne zavedamo dovolj.

Eno od osnovnih čutil, ki močno vpliva na socialno življenje 

Sekretar zveze Matjaž Juhart je ob tem zapisal: “Sluh je eno od naših osnovnih čutil, ki med drugim močno vpliva na socialno življenje ter dostopnost do informacij in komunikacij. Vse bolj opažamo, da živimo v vse bolj hrupnem okolju in obžalujemo, da je med nami premalo pristojnih služb, ki bi nadzirale in ustrezno ukrepale ob previsokih meritvah hrupa. Velika izpostavljenost hrupa je v prometu, na delovnem mestu, spalnih naseljih, ob šolah in vrtcih ter predvsem ob prireditvah, zabavah in koncertih, kjer hrup presega meje in pušča kratkotrajne in dolgoročne posledice izgube sluha. Izguba sluha se namreč ne povrne več.”

Naš sluh lahko prizadene tudi tinitus, ki se izraža s šumenjem, piskanjem ali brenčanjem ter je lahko stalno prisoten v naših ušesih, kar lahko močno zmanjša kakovost našega življenja. Na nevarnosti preglasnega poslušanja glasbe smo opozarjali na glasbenem festivalu Ment. Ob 3. marcu, mednarodnem dnevu skrbi za sluh, Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije znova opozarja: Skrbite in pazite na svoj sluh!

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.