22:33, ned, 5. Maj

Turizem zaradi vremena ob milijone evrov





Toplo januarsko vreme in februarska naravna nesreča z žledom, ledom in poledico sta negativno vplivala tudi na slovenski turizem. Turistična zasedenost v Mariboru je le 10-odstotna, v Kranjski Gori pa ocenjujejo, da bo izpad zaradi vremenskih nevšečnosti okoli dva milijona evrov. Turistični ponudniki upajo, da bodo prihodnji tedni uspešnejši.

Na Javni agenciji RS za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma (Spirit) ocene škode za celotni slovenski turizem še pripravljajo, za posamezne turistične destinacije pa so podatki že znani.

V Lokalni turistični organizaciji (LTO) Kranjska Gora izpad prihodkov zaradi zelenega januarja in dežja ocenjujejo na dva milijona evrov. Najbolj prizadete so bile žičnice, medtem ko so hoteli so zabeležili za deset odstotkov nižjo zasedenost.

Največji izpad, kar 40-odstotni, so zabeležili mali oddajalci nastanitvenih kapacitet v Kranjski Gori, negativne posledice manjšega turističnega obiska pa so občutili tudi ponudniki gostinskih storitev in trgovine. Po besedah direktorice LTO Kranjska Gora Mirjam Žerjav bodo natančnejši podatki znani, ko bodo znani podatki o prihodih in nočitvah.

Na mariborskem koncu so strateško načeloma dobro pripravljeni na prilagoditev ponudbe v primeru zelene zime, a je kljub temu trenutno zasedenost izjemno majhna. Po podatkih Zavoda za turizem Maribor, ki je zbral podatke 19 turističnih ponudnikov, je zasedenost le 10-odstotna.

Pri večini je ključni vzrok za nizko zasedenost odpoved oz. prestavitev terminov pomanjkanje snega ter neugodne vremenske razmere v zadnjih dveh tednih.

Napovedi za drugo polovico februarja in do konca marca so na Mariborskem Pohorju zelo dobre, so optimistični v mariborskem turističnem zavodu.

Ob tem napovedujejo, da bodo morali v prihodnje zimske pakete v primerih zelene zime konkretneje dopolniti z drugimi aktivnostmi, kot so pohodništvo, kolesarjenje, adrenalinski športi in zdraviliški turizem. Hkrati lahko ti produkti služijo tudi kot obogatitev ponudbe za smučarje v času, ko je sneg na voljo, ugotavljajo v Zavodu za turizem Maribor.

Po besedah direktorice Zavoda za turizem Maribor Janje Viher bodo natančni podatki o izpadu prihodka zaradi vremenskih razmer pripravili do konca marca oziroma srede aprila.

“Poročilo bomo posredovali pristojnim organom in institucijam, saj je to ne le lokalni in regionalni problem, ampak dejansko nacionalni izziv, kako naprej. V tem trenutku je namreč po našem mnenju in njihovem prav tako preuranjeno govoriti, saj še vendar pričakujemo kaj ‘normalnih’ zimskih dni,” še pravi Viherjeva.

V Združenju slovenskih žičničarjev ugotavljajo, da so bile za upravljalce razmere od 15. decembra 2013 do prejšnjega tedna katastrofalne. Ob tem dodajajo, da so snežne razmere zdaj ugodne in da so slovenska smučišča dobro pripravljena na zimske šolske počitnice.

Vsi večji smučarski centri, vključno s Cerknim, ki je bilo v žledni ujmi po ocenah verjetno najbolj prizadeto,
so sicer od tega tedna odprti.

V Ljubljani ne zaznavajo upada števila turistov in nočitev, temveč beležijo rast, so sporočili iz Turizma Ljubljana.

Za obmorske turistične destinacije so zimski meseci najnižji del sezone. Na območju Pirana in Portoroža je odprta tretjina vseh hotelov, so sporočili iz Turističnega združenja Portorož. Ob tem dodajajo, da bi težko govorili o kakšni omembe vredni škodi zaradi nedavnih vremenskih razmer.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.