01:22, pon, 6. Maj

Prodajo NKBM lahko zaustavijo člani VZDM





Vseslovensko združenje malih delničarjev je v imenu razlaščenih imetnikov delnic Nove Kreditne banke Maribor (NKBM), ki so se pridružili njihovim postopkom, na ustavno sodišče vložilo predlog za izdajo začasne odredbe o prepovedi prodaje te druge največje državne banke, vse do odločitve glede ustavnosti sporne novele zakona o bančništvu.

Kot opozarjajo v združenju, je prav novela zakona o bančništvu med drugim uveljavila podlago za razlastitev skoraj 100.000 delničarjev NKBM.

Predlog za izdajo začasne odredbe je Vseslovensko združenje malih delničarjev (VZMD) vložilo preko odvetnice Tamare Kek, ki je v imenu razlaščenih delničarjev slovenskih bank vložila tudi omenjeno pobudo za presojo ustavnosti.

Predsednik VZMD Kristjan Verbič je ob tokratnem predlogu ustavnemu sodišču znova izpostavil, da je bilo na podlagi sila sporne, z vidika posledic pa naravnost šokantne novele zakona o bančništvu, poleg izjemne škode za slovensko poslovno-investicijsko okolje in kredibilnost ob skladih in institucionalnih vlagateljih, razlaščenih več kot 100.000 malih, večinoma nepoučenih vlagateljev.
nkbm
Sicer pa VZMD skupaj s civilno iniciativo Izbrisani mali delničarji NKBM, na čelu katere je Peter Glavič, že nekaj časa na politiko naslavlja pobude v zvezi s postopki glede mariborske banke. Med drugim sta novembra lani predsedniku vlade in Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) predlagala prednostni nakup delnic za 150 milijonov evrov, kar je bila takrat po njihovem najvišja znana ponudba za NKBM. Hkrati je njihov predlog vseboval tudi sporazumno rešitev za razlaščene imetnike delnic in obveznic, ki bi imeli pri prodaji prednostno pravico do nakupa, država pa bi jim morala v kupnini priznati odvzeto lastnino.

Kot so pojasnili v VZMD, je kabinet predsednika vlade njihovo ponudbo poslal ministrstvu za finance, to pa jim je odgovorilo, da je do odločitve ustavnega sodišča ne bo komentiralo. Takoj po podaljšanju roka za zbiranje zavezujočih ponudb so se sami s ponudbo obrnili neposredno na SDH, kjer pa naj bi se v odgovoru “izgovarjali” na pogoje Evropske komisije.

Kot namreč odgovarjajo iz SDH, bi naknadna vključitev dodatnega ponudnika v prodajni postopek mimo razpisnih pogojev lahko povzročila težave z vidika prepovedanih državnih pomoči. Ker so jim tako predlagali v SDH, so se pobudniki obrnili še neposredno na njihovega finančnega svetovalca Lazard Freres, a razgovori niso obrodili ustreznih rezultatov.

V VZMD so ob tem prepričani, da bi s prodajo NKBM pred odločitvijo o njihovi pobudi nastale nedvomno hujše in nesorazmerne posledice v primerjavi s koristmi, ki bi jih imela NKBM in bančni sistem. Glede na javno dostopne podatke namreč namerava država po njihovem mnenju banko prodati daleč pod njeno knjigovodsko vrednostjo, kar pomeni, da takšna prodaja banke v državni lasti ni v interesu države in državljanov Slovenije.

Druge novice

Comments

  • VZMD

    4 februarja, 2015

    http://www.vzmd.si/novice/ustavno-sodisce-vzmd-vlozil-se-predlog-zacasne-odredbe-za-prepoved-prodaje-nkbm-preprecitev-neposredne-skode-drzavi-in-drzavljanom

    http://www.youtube.com/watch?v=T155SrXLF2A

    Vseslovensko združenje malih delničarjev (VZMD) je v imenu razlaščenih imetnikov delnic Nove KBM, ki so se pridružili postopkom pod okriljem VZMD, na Ustavno sodišče RS vložilo Predlog za izdajo začasne odredbe o prepovedi prodaje NKBM, vse do odločitve o Pobudi za presojo ustavnosti sporne novele Zakona o bančništvu (ZBan-1L). Slednja je namreč prinesla podlago za razlastitev tudi blizu 100.000 delničarjev NKBM – poleg delničarjev petih drugih slovenskih bank, skupaj z 2.000 imetniki podrejenih obveznic ter cca. 500.000 državljani, ki varčujejo v pokojninskih družbah, družbah za upravljanje in zavarovalnicah.

    Predlog za izdajo začasne odredbe o prepovedi prodaje NKBM je VZMD vložil preko odvetnice Tamare Kek, tako kot omenjeno Pobudo za presojo ustavnosti ZBan-1L – oglejte si VIDEO POSNETEK VZMD.tv / investo.TV z novinarske konference VZMD o maja 2014 vloženi Pobudi iz naslova izbrisanih delnic oz. v imenu razlaščenih delničarjev slovenskih bank. Ti se postopkom zaščite njihovih pravic, interesov in premoženja, ki jih vodi VZMD, lahko pridružijo brez kakršnihkoli stroškov, le s podpisom na strežniku VZMD objavljenega Pooblastila odvetnici in Izjave o lastništvu vrednostnih papirjev.

    Predlog za izdajo začasne odredbe o prepovedi prodaje NKBM je VZMD vložil skladno s 161. členom Ustave RS, po katerem lahko Ustavo sodišče pod pogoji, ki jih določa zakon, do končne odločitve v celoti ali delno zadrži izvrševanje akta, katerega ustavnost in zakonitost presoja. Enako pooblastilo Ustavnemu sodišču daje tudi 39. člen ZUstS, ki določa, da sme Ustavno sodišče do končne odločitve v celoti ali delno zadržati izvršitev zakona ali drugega predpisa ali splošnega akta za izvrševanje javnih pooblastil, če bi zaradi njegovega izvrševanja lahko nastale težko popravljive škodljive posledice. Pobudniki želijo z vložitvijo predloga za začasno zadržanje aktivnosti države v zvezi s prodajo NKBM, ki jih država izvaja na podlagi javnega pooblastila, na podlagi katerega sprejema odločitve v zvezi s privatizacijo državnega premoženja, preprečiti nepopravljivo in nenadomestljivo škodo, ki bo nastala na eni strani pobudnikom in drugim razlaščenim lastnikom delnic NKBM, na podlagi že izrečenih in neustavnih izrednih ukrepov, na podlagi izpodbijane ureditve po ZBan-1, in na drugi strani banki in državi, ki namerava banko prodati daleč pod njeno knjigovodsko in realno vrednostjo, s čimer bodo posledično prizadete tudi javne finance ter interesi Republike Slovenije in njenih državljanov.

    http://www.vzmd.si/images/POOBLASTILO%20ODVETNICI-BANKE2014.pdf

    http://www.vzmd.si/images/VZMD-IZJAVA-O-LASTNISTVU-VREDNOSTNIH-PAPIRJEV.pdf

    Replay

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.