21:18, sre, 15. Maj

Otroška pravljična opera Obuti maček





Opera in Balet Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo v sredo, 3. oktobra 2014 ob 17.00, premierno uprizorila otroško pravljično opero Césarja Cuija Obuti maček v režiji Marte Frelih.

Nastopajo Klemen Torkar, Dušan Topolovec, Mihael Mikluš, Peter Izlakar, Sebastijan Čelofiga, Nina Dominko, Bogdan Stopar, Melanija Markovič, Mojca Potrč, Dada Kladenik, Tomaž Planinc, Gregor Mlakar, Martina Ledinek, Saša Fidler, Terezija Potočnik in Matjaž Vezonik. Glasbeni vodja je Robert Mraček.

Foto: Tiberiu Marta
Foto: Tiberiu Marta

César Cui (1835–1918), avtor 15 oper, je danes znan predvsem kot član ruske peterice, ki se je kljub svojemu francosko-litvanskemu poreklu intenzivno ukvarjal z zgodovino ruske glasbe in z njenim “nacionalnim” programom v času pozne romantike. Poleg tega se je Cui, zlasti v poznejših letih, ko je postal dedek, posvečal tudi ustvarjanju za otroke in mladino.

Pravljično opero v štirih slikah Obuti maček je Cui na libreto Marine Stanislavnove Polj po istoimenski pravljici (Le Chat Botté) Charlesa Perraulta napisal leta 1913. Nova produkcija Opere SNG Maribor, ki je namenjena najmlajši publiki (v starostni dobi od pet do deset let), izhaja iz revidirane različice opernega libreta M. Lvovskega iz leta 1961, ki vsebuje poleg slogovnih elementov posodobljene prepesnitve tudi nekoliko več dialogov in odrskih “intervencij” naslovnega mačjega junaka.

Foto: Tiberiu Marta
Foto: Tiberiu Marta

Osrednji moralni nauk pravljice, da se velika sreča lahko skriva tudi v “majhnih rečeh” ter predvsem v naši lastni iznajdljivosti in znanju, se še danes izkaže za tisto življenjsko modrost, na katero prevečkrat pozabljamo. Maček s številnimi sposobnostmi je edina dediščina, ki ostane najmlajšemu mlinarjevemu sinu Jeanu po očetovi smrti. Z zvijačnostjo uspe obuti maček pretentati pohlepnega ljudožerca in tako mlademu Jeanu prinese nepričakovano življenjsko srečo, saj se kot novopečeni markiz Carabas in “dedič” ljudožerčevega gradu lahko poroči z lepo princeso.

Prevod iz ruščine je delo Andreje Kalc, prepesnitev libreta pa Benjamina Virca. Marta Frelih ob režiji podpisuje še scenografijo, kostumografijo in koncept videa. Glasbeni vodja, klavir, korepetitor Robert Mraček, dramaturg Benjamin Virc, asistentka režije Tanja Lužar, koreografija in odrski gib Sytze Jan Luske, oblikovanje luči Sašo Bekafigo in Tomaž Premzl, direktor fotografije in kamera Rado Likon, Cebram, d. o. o., montaža videa Snježana Gazdić, oblikovanje videa in tona Gorazd Vever.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.