17:45, tor, 14. Maj

Primerjalna razstava prve in druge svetovne vojne





V Muzeju narodne osvoboditve Maribor so v četrtek, 25.9.2014 odprli razstavo Oblaki so rdeči, primerjalno razstavo prve in druge svetovne vojne. Projekt je plod sodelovanja Muzeja narodne osvoboditve Maribor, Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU in Vojaškega muzeja Slovenske vojske.

Avtorji razstave so Simona Tripkovič, mag. Irena Mavrič Žižek in dr. Aleksandra Berberih-Slana iz MNOM, Mladen Horvat, mag. Gregor Kastelic in mag. Zvezdan Markovič iz Vojaškega muzeja ter Gregor Antoličič in dr. Petra Svoljšak iz ZRC SAZU. K sodelovanju so povabili tudi Marjetko Berlič, učiteljico zgodovine na OŠ Draga Kobala, ki je pri nastanku razstave predstavljala zainteresirano javnost.

Za razstavo je značilen inovativen pristop na več področjih – gre za primerjavo svetovnih vojn, ki bo osvetlila razna področja (oskrba, saniteta, komunikacije, orožje, uniforme, taktika, stanje gospodarstva, kultura, vloga žensk, življenje civilnega prebivalstva in ljubezen do domovine ter do sočloveka). Avtorji so želeli ustvariti razstavo, na kateri bi pokazali svoje zaklade ter zaklade številnih slovenskih muzejev in zbirateljev, hkrati pa razsvetliti zgodovino svetovnih vojn.

Razstava se odlikuje po raznih pristopih – ponuja informacije in material, ki bodo zadovoljili tudi najzahtevnejšega obiskovalca, hkrati pa je z naborom vsebin prilagojena šolskim učnim programom. Na prvi pogled se vas bodo globoko dotaknili spomini, dnevniški zapisi in pretresljive izpovedi tistih, ki so preživeli vojno, če boste želeli, pa boste lahko dvignili pokrov in obe vojni raziskali do podrobnosti. Ta povezanost osebnega in strokovnega nikogar ne bo pustila hladnega, razstava pa nosi pomembno sporočilo miru.

Da bi bila razstava inovativna tudi na področju oblikovanja, je poskrbel Uroš Lehner. Obiskovalci lahko dobesedno brskajo po preteklosti, mladi se lahko postavijo v vlogo vojaka v bunkerju, odkrivajo komunikacijo s telegrafom in morsejevo abecedo, kukajo skozi periskop, obiskovalcem pa bodo na voljo tudi dokumentarni filmi.

Dr. Aleksandra Berberih-Slana, Muzej narodne osvoboditve Maribor: »V letu, ko se spominjamo 100. obletnice začetka prve svetovne vojne, smo si lahko ogledali že številne razstave na to temo. Zaradi tega smo v muzeju želeli projekt nadgraditi in obiskovalcem ponuditi še več. Ob dejstvu, da se približuje tudi 70. obletnica konca druge svetovne vojne, smo se odločili za nov pristop in pripravili primerjalno razstavo svetovnih vojn. Zelo veseli smo, da sta se Vojaški muzej in Zgodovinski inštitut Milka Kosa pri ZRC SAZU pridružila projektu, saj smo zbrali vrhunske strokovnjake, izredno zanimive zgodbe in izbrali pravo zakladnico gradiva. V naslednjem letu bomo to razstavo nadgradili s številnimi gostujočimi in domačimi razstavami o svetovnih vojnah z različnih vidikov v Muzeju narodne osvoboditve Maribor in Fotografskem muzeju Maribor.«

Dr. Petra Svoljšak, ZRC SAZU, podpredsednica Nacionalnega odbora za obeležitev 100-letnic prve svetovne vojne: »Razstava Muzeja narodne osvoboditve Oblaki so rdeči sodi v sklop slovenskih obeleževanj stote obletnice začetka 1. svetovne vojne, obenem pa kot edina doslej usodo mesta Maribor postavlja v primerjalni kontekst dveh svetovnih vojn, saj se posveča tudi 70. obletnici usodnega bombardiranja Maribora ter zgodbo o mestu pripoveduje z gledišča modernega raziskovanja urbane in totalne zgodovine, ker je mogoče zgodovino dveh totalnih vojn osvetliti zgolj skozi prizmo totalne zgodovine. Sodelovanje MNOM z drugimi ustanovami (muzeji, znanstvenimi inštitucijami) pomeni pomemben premik na slovenskem muzealskem in raziskovalnem polju; Zgodovinski inštitut Milka Kosa ZRC SAZU se je zato kot ena od referenčnih ustanov na področju raziskovanja 1. svetovne vojne na Slovenskem z veseljem odzval na povabilo in verjamemo, da je to šele začetek plodnega in učinkovitega sodelovanja. V sklopu, ki obravnava obdobje 1. svetovne vojne, smo tako poskušali prikazati vsaj del tega, kar imenujemo totalna vojna (od oborožitve do preskrbe), to je izbris meje med vojaškim in civilnim, procesa, ki se je med 1. svetovno vojno sprožil in ga je Maribor kot mesto v zaledju soške fronte ter sedež poveljstva JZ fronte že začel živeti, ter postal osrčje tega procesa prav med 2. svetovno vojno.«

Marjetka Berlič, učiteljica zgodovine na OŠ Draga Kobala: »Kot učiteljica zgodovine sem sodelovala pri nastajanju te razstave. Strokovnjaki, ki so pri razstavi sodelovali, so seveda vedeli, kaj hočejo. V Muzeju narodne osvoboditve pa so prisluhnili, kaj želimo in moramo pokazati učencem. Skupaj smo pregledali učni načrt, pregledali besedila in jih poskušali kar najbolj približati ciljnemu občinstvu. Z učenci Osnovne šole Draga Kobala redno prihajamo v muzej in sodelujemo na različnih področjih. Učenci, ki doživijo zgodovino v ustanovi, ki zna približati tudi najtežje teme zanimivo, se bodo v muzej vračali tudi kot odrasli.«

mediaspeed2848

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.