05:48, pet, 17. Maj

VIDEO: Psihologinja se je odločila otrokom in mladostnikom pri soočanju z različnimi izzivi ponuditi podporo





Tjaša Lajmsner Paklec, psihologinja z večletnimi izkušnjami na področju vzgoje in izobraževanja, se je odločila podati na samostojno pot in otrokom in mladostnikom pri soočanju z različnimi izzivi ponuditi podporo.

Tjaša nas sprejme na Dupleški cesti v Mariboru. Psihologinja z večletnimi izkušnjami na področju vzgoje in izobraževanju se podaja na samostojno pot, saj želi otrokom in mladostnikom ponuditi podporo, na katero predolgo čakajo. Z njimi želi do Malih zmag. K njej se lahko obrnejo starši s svojimi otroki, predvsem so psihološke storitve namenjene šolskim otrokom in mladostnikom, ki se znajdejo v določenih težavah.

Poudari, da sta zgodnje odkrivanje težav in pravočasna pomoč, izrednega pomena. Pomembno je tudi, da sodeluje tako otrok kot starš.

Razkazala nam je prijeten prostor, v katerem bodo potekale obravnave. V pomoč otrokom bodo številni didaktični pripomočki, igre in fotografije. Ne le tisti, ki imajo težave, v delavnicah so dobrodošli tudi drugi, da izboljšajo svoje veščine in spretnosti na določenem področju.

Obisk psihologa danes več ni tabu tema, zato nikar ne odlašajte.

Male zmage sicer odpirajo svoja vrata s 1. septembrom. od 28. do 31. avgusta vas v času od 14.00 do 17.00 vabijo na dneve odprtih vrat, kjer si boste lahko ogledali ponudbo storitev in pridobili podrobnejše informacije.

Več najdete tudi na Facebook strani Male zmage ali spletni strani malezmage.si.

Kaj je psihološko svetovanje in pomoč v stiski?

Psihološko svetovanje je namenjeno podpori in pomoči posameznika pri soočanju z izzivi s katerimi se vsakodnevno srečuje. Gre za nedirektivno obliko pomoči, ki temelji na podpori. Pri psihološkem svetovanju se osredotočimo na specifični izziv, s katerim se oseba spopada. Preko pogovora poskušamo poiskati morebitne načine soočanja z izzivi.

Otroci in mladostniki se zaradi specifik svojega razvojnega obdobja in življenjskih izzivov, s katerimi se soočajo, mnogokrat znajdejo v situaciji, kjer je njihovo mišljenje, čustvovanje ali vedenje obremenjeno. Šolske obveznosti, učne težave, družinske težave, anksioznost, pritiski družbe in vrstniških skupin lahko pri otrocih povzročijo veliko stisko.

Kadar otroci in mladostniki svojih težav ne zmorejo rešiti sami ali s pomočjo staršev in prijateljev, je zanje priporočljiv obisk psihologa, ki se z njimi pogovori in jih usmeri v večjo funkcionalnost njihovega vedenja in psihičnega delovanja. Namen psihološkega svetovanja je zmanjševanje otrokove stiske, izboljšanje medosebnih odnosov (tako medvrstniških, kot tudi družinskih), socialnih veščin, samopodobe in sposobnosti za soočanje z izzivi, s katerimi se srečuje.

Za razliko od psihoterapije, psihološko svetovanje ni usmerjeno v zdravljenje duševnih motenj.

Obravnave so sestavljene iz individualnih obravnav otroka in obravnav skupaj s starši.

Kako dolgo traja srečanje?

Srečanje traja 50 minut.

Kako poteka psihološko svetovanje?

Psihološko svetovanje poteka tako, da najprej izvedemo uvodni pogovor s starši, na katerem poročajo o otrokovih težavah in stiskah. Sledi uvodni pogovor z otrokom/mladostnikom. Namen uvodnega pogovora je vzpostavljanje kvalitetnega medosebnega stika ter pridobivanje osnovnih informacij o otroku in o njegovih težavah. Po uvodnem razgovoru s starši in otrokom, se psiholog s starši dogovori o načrtu dela, številu in terminih srečanj. Število srečanj je odvisno od težav otroka.

Kdaj se odločiti za psihološko svetovanje?

Za psihološko svetovanje se lahko odločite starši, če imate konkretne izzive v zvezi s svojim otrokom/mladostnikom, o katerih bi se želeli pogovoriti ali, če zaradi stisk in težav potrebuje psihološko svetovanje in obravnavo vaš otrok. Svetovanje je namenjeno predvsem specifičnim, blažjim in kratkotrajnim stiskam in težavam.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.