08:31, čet, 16. Maj

Dan varne rabe interneta letos posvečen spletnemu nasilju





Ob mednarodnem dnevu varne rabe interneta, 6. februarju, opozarjamo na posledice prekomerne uporabe digitalnih naprav, ki lahko negativno vplivajo na naše duševno zdravje. Podatki raziskav kažejo, da se problematika nekemičnih odvisnosti, problematična raba interneta, socialnih omrežij, igranja spletnih video-iger ter igre na srečo povečuje, še posebej pri mladostnikih in mlajših odraslih.

Podatki raziskav Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) glede spremljanja uporabe digitalnih medijev izpostavljajo naraščajočo problematiko nekemičnih zasvojenosti, ki zahteva celovit pristop na ravni javnega zdravja. Ministrstvo za zdravje se aktivno vključuje v reševanje te problematike s številnimi ukrepi, ki segajo od preventivnih programov do specializiranih obravnav in mednarodnega sodelovanja. Skupaj z vsemi deležniki si prizadevamo za vzpostavitev varnega digitalnega okolja ter preprečitev negativnih posledic nekemičnih zasvojenosti.

Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje poudarja: “V zadnjem obdobju smo intenzivno naslovili problematiko digitalnih in drugih nekemičnih odvisnosti, izhajajoč iz strateških dokumentov Nacionalnega programa s področja prepovedanih drog in odvisnosti ter Nacionalnega programa za duševno zdravje. Cilj naših aktivnosti je skupaj z NIJZ ter ostalimi partnerji ozaveščati o tveganjih, preprečiti, prepoznati in zdraviti nekemične zasvojenosti ter zagotoviti celovito obravnavo za tiste, ki se že srečujejo s posledicami. Glede na podatke, so med najbolj izpostavljenimi tveganju prav mladi, saj se delež mladih, ki poročajo o problematični rabi, z leti povečuje.”

Ministrstvo za zdravje je v okviru svojih aktivnosti že podprlo pripravo in izdajo Smernic za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih, s katerimi se sedaj v različnih okoljih osvešča in informira predvsem starše otrok in mladostnikov.

“V lanskem letu se je na našo pobudo zagotovilo tudi uvedbo in izvajanje dveh novih programov zdravljenja nekemičnih odvisnosti: za otroke in mladostnike, ki deluje v okviru Mladinskega klimatskega zdravilišča Rakitna, ter program za odrasle, ki potrebujejo poglobljeno bolnišnično ali izven-bolnišnično obravnavo v okviru Psihiatrične bolnice Idrija. V okviru sodelovanja in podpore programom nevladnih organizacij zagotavljamo sofinanciranje aktivnosti, saj želimo spodbuditi izvajanje preverjenih in učinkovitih preventivnih programov ter vključevanje teh vsebin glede varne rabe digitalnih medijev tudi v vzgojno-izobraževalni proces,” še poudarja Vesna Marinko.

Po zadnjih nacionalnih študijah in mednarodnih raziskavah so podatki glede problematične rabe digitalnih medijev zaskrbljujoči. Na podlagi podatkov raziskave Z zdravjem povezano vedenje mladostnikov, ki jo je izvedel NIJZ v letu 2023, lahko govorimo, da kar 9 odstotkov mladostnikov poroča o problematični rabi spletnih socialnih medijev, največji delež pa je med 13-letniki. Prav tako približno četrtina mladostnikov poroča, da igrajo video in druge spletne igre vsak dan, pri tem jih 57 odstotkov temu namenja več kot 2 uri dnevno, 9 odstotkov pa jih poroča o prisotnosti znakov, ki lahko kažejo na zasvojenost.

Tudi med odraslimi stanje ni dobro. Približno tretjina odraslih med 15-64 letom uporablja internet v prostem času več kot 3 ure dnevno, 6 odstotkov jih poroča o znakih zasvojenosti, četrtina jih igra video in druge igre, 18 odstotkov pa igre na srečo za denar.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.