18:58, pon, 29. Apr

Odziv ravnateljice na nasilje na eni izmed mariborskih šol: Učenca ni mogoče izključiti, lahko se ga le prešola





Na naše uredništvo so se obrnili starši otroka, ki obiskuje 4. razred osnovne šole v Mariboru. Mamica nam je dejala, da je otrokov sošolec že vsa štiri leta nasilen do otrok, a do njega šola naj ne bi pristopila, tako kot bi starši želeli. Celotni članek najdete TUKAJ.

Obrnili smo se na ravnateljico omenjene šole, ki nam je dejala: “Dinamika življenja in dela na šoli je v današnjem času takšna, da od šol terja konstantno delovanje na vzgojnem področju. Dejstvo je, da se kljub temeljitemu preventivnemu delovanju in vsej pozornosti, ki jo temu namenjamo, v šolskem prostoru pojavljajo primeri medvrstniškega nasilja, na katere se na naši šoli brez izjeme odzivamo, kadar smo o njih seznanjeni.”

“Kljub želji dela nestrokovne javnosti po izključitvi učenca tega ne moremo in ne smemo storiti, saj je OŠ izobraževanje obvezno”

V nadaljevanju nam je dejala, da imajo v obravnavi več primerov. “Veliko časa, truda in sodelovanja z zunanjimi institucijami je vloženega tudi v primer, za katerega predvidevam, da se zanimate. Vzgojne ukrepe izrekamo v skladu s šolsko zakonodajo, preventivno delujemo ves čas in se odzivamo tudi na najmanjša opozorila učencev in staršev. S strokovnimi delavci šole redno obravnavamo protokol obravnave nasilja in skrbimo za ažurno posodabljanje internih aktov šole na tem področju. Kljub želji dela nestrokovne javnosti po izključitvi učenca tega ne moremo in ne smemo storiti, saj je OŠ izobraževanje obvezno. Učenca se v postopku vzgojnega delovanja lahko le prešola, kar smo v preteklosti nekajkrat še naredili.”

Glede konkretnega primera niso želeli komentirati. “Domnevnega primera seveda ne morem komentirati, lahko pa povem, da vsak primer in vsako obliko nasilja obravnavamo z vso resnostjo. Dejstvo je, da želje staršev včasih niso v skladu z možnostmi, predvsem pa da tovrstne zadeve niso rešljive v kratkem času. Prav tako starši ne poznajo specifik posameznih primerov in s tem nimajo širše slike o posamezni obravnavi. V vsakem primeru je zelo pomembno sodelovanje staršev in njihovo zaupanje v naše delo, katerega prvo in najpomembnejše vodilo je dobrobit učencev,” nam je še dejala ravnateljica.

“V policiji se odzovemo na vsako prijavo nasilja, ki jo obravnavamo v skladu z našimi pristojnostmi.”

Na PU Maribor so nam dejali: “Po dosedanjem preverjanju tovrstne prijave nismo prejeli.”

“V policiji se odzovemo na vsako prijavo nasilja, ki jo obravnavamo v skladu z našimi pristojnostmi. Policija sodeluje s šolami in drugimi pristojnimi institucijami, ki delujejo na polju zgodnjega odkrivanja in preprečevanja nasilja – tako v šolskem prostoru kot zunaj njega. Naš skupni cilj je vsem učencem, dijakom, staršem in zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih zagotavljati občutek varnosti.”

O vseh dogodkih, s katerimi je policija seznanjena, obvešča pristojne centre za socialno delo (ne glede na to, ali gre za protipravno ravnanje, kaznivo dejanje ali prekršek ali če dogodek ni v pristojnosti policije). “Poleg tega policija v okviru medsebojnega sodelovanja na šolah in tudi drugje v okviru projekta preprečevanja nasilja med vrstniki izvaja predavanja na to temo, bodisi preventivna ali pa ob zaznavi nasilja v posamičnem okolju, da se preprečijo nadaljnje posledice. Ozaveščanje otrok, staršev in drugih o tej temi pripomore k večjemu številu zaznanih primerov, ki se jih lahko nato v sodelovanju z vsemi deležniki ustrezno raziščejo ter izvedejo ustrezni ukrepi za zaščito otrok in obravnavo povzročiteljev nasilnih dejanj,” pojasnijo na PU Maribor.

Poudarjamo, da se je potrebno z otroki tako v šolskem kot domačem okolju ves čas pogovarjati, pridobiti otrokovo zaupanje, da bo znal in zmogel poiskati pomoč v primerih nasilja, obenem pa s tem otroke naučimo tudi odgovornega ravnanja.

Čakamo še odgovore CSD Maribor.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.