07:57, pet, 26. Apr

V Mariboru prvi vrtiček v okviru projekta Urbana zemljina za hrano





Društvo Aktiviraj se je ta teden v Mariboru postavilo in zasadilo prvi vertikalni vrt v okviru evropskega pilotnega projekta Urbana zemljina za hrano (Urban Soil 4 Food). S projektom, za katerega so v mestu pridobili tri milijone evrov evropskih sredstev, se namreč lotevajo predelave bioloških odpadkov v uporabne zemljine.

Postavljen prvi vrt v pilotnem projektu Urbana zemljina za hrano
Postavljen prvi vrt v pilotnem projektu Urbana zemljina za hrano

Vertikalni vrt, v katerem bodo rasla zelišča, zelenjava in cvetje, bo v Art Kampu v Mestnem parku postavljen do začetka septembra, napovedujejo v Inštitutu Wcycle Maribor, ki upravlja mariborske projekte prehoda v krožno gospodarstvo.

Triletni projekt Urbana zemljina za hrano je prvi evropsko sofinancirani projekt Inštituta Wcycle. Izvajati so ga začeli novembra lani in naj bi raziskoval načine, kako iz izkopane zemljine in bioloških odpadkov zamešati certificirano zemljino, ki bi bila uporabna za gojenje rastlin v mestih. Posledično naj bi v mestu vzpostavili nove urbane vrtove.

“Glavni cilj pilotnega projekta, za katerega je Maribor prejel nekaj manj kot tri milijone nepovratnih evropskih evrov, je uporaba mestnih odpadkov kot virov za proizvodnjo in vrednotenje novih proizvodov. Z inovativnimi postopki bomo pilotno proizvajali takšno zemljino, da bomo povečali lokalno prehrambeno samozadostnost in zmanjšali ogljični odtis,” pojasnjujejo v inštitutu.

V okviru projekta bodo po napovedih vzpostavili 7200 kvadratnih metrov novih urbanih vrtov, ki bodo predani v javno uporabo. “Torej bodo potrebovali izobražene in zainteresirane najemnike, ki bodo za te vrtove skrbeli, jih negovali in uživali sadove svojega dela,” dodajajo v inštitutu.

Med zasaditvijo vrta v Mestnem parku so poučevali prostovoljce o uporabi volne v vrtičkanju. Volno, ki je odličen izolator in iz katere odlično odteka voda, so uporabili kot oblogo vrtov, ki bo ščitila posajene rastline pred vremenskimi vplivi.

V sadovih vertikalnega vrta v Art Kampu bodo lahko uživali vsi obiskovalci, saj bodo zelišča namenjena uporabi bližnjih gostinskih lokalov. “Bistvo krožnega gospodarstva je namreč prav sodelovalna ekonomija, ki ji dajemo konkretno obliko prav skozi souporabo rastlin vrta,” pravijo v Inštitutu Wcycle Maribor.

Vir: STA

Druge novice

Comment

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.