12:02, ned, 5. Maj

Na Ptuju in v Gradcu želijo mlade in brezposelne s pomočjo virtualne resničnosti navdušiti za zaposlitev v deficitarnih poklicih





Na Ptuju in v Gradcu bodo v treh letih odprli tri centre, v katerih bodo mladi in brezposelni s pomočjo virtualnih očal preizkusili, kako je, če polagaš ploščice, si natakar ali oskrbovalec starejših. Z njimi bodo delali tudi mojstri poklicev. S tem želijo navdušiti za poklice, ki jih primanjkuje, pravi Nastja Glušič z Ljudske univerze na Ptuju.

S ciljem vzbuditi interes pri mladih in brezposelnih, ki se šele odločajo za poklic ali pa spreminjajo poklicne odločitve ter jih s pomočjo 3D okolja, v katerem se tako radi zadržujejo, navdušiti za deficitarne poklice, je nastal projekt Center za deficitarne poklice s pomočjo virtualne resničnosti. Z njim želijo čim več mladim prikazati delovna okolja, ki jih mogoče sploh ne poznajo, obenem pa tudi tem poklicem, ki jih opravljajo le redki, dvigniti prepoznavnost, vlogo in pomen v družbi. Ob tem bodo sodelovali z delodajalci oziroma z mojstri poklicev, ki bodo delo še bolj in bolje predstavili. Prav ti mojstri bodo povedali, kaj trg išče in potrebuje, saj bodo tudi zaposlovali.

Ob ugotavljanju poklicnih potreb v lokalnem in nacionalnem okolju Slovenije in Avstrije so namreč partnerji projekta ugotovili, da se v obeh državah soočamo s pomanjkanjem kadra v tistih poklicih, ki veljajo za deficitarne. To so recimo električar, keramičar, oskrbovalec starejših, natakar in podobno. Tako je nastal projekt, ki se je začel izvajati 1. oktobra 2023 in bo trajal tri leta. Partnerji so Ljudska univerza Ptuj, ptujska območna služba Zavoda za zaposlovanje ter podjetje ArtRebel iz Slovenije in dve avstrijski organizaciji – NOWA in ISOP.

Vodja projekta z Ljudske univerze na Ptuju Nastja Glušič pravi, da mladi, ki dandanes živijo na Tik Toku, potrebujejo spodbudo pri odločanju za poklice, ki veljajo za deficitarne. “Zato verjamemo, da je virtualna resničnost nekaj, s čimer bodo mladi dobili realen vpogled v naloge, ki jih nek poklic opravlja, pritegnili pa jih bomo s tem, da bo ta 3D predstavitev tudi zabavna,” dodaja Glušič. V projekt bodo vključili osme in devete razrede 30. osnovnih šol iz Slovenije in Avstrije ter brezposelne osebe. Na Ptuju in v Gradcu bodo leta 2025 odprli tri centre, kamor bodo lahko mladi prišli na zabavno predstavitev, šli pa bodo tudi na osnovne šole, s seboj vzeli 3D očala in jim pripravili predstavitve.

Za delo v deficitarnih poklicih bodo spodbujali vse, ki imajo možnost, da bi se v teh poklicih zaposlili, saj je strukturna brezposelnost v zadnjem času zelo izrazita, pravi vodja urada za delo Ptuj – Ormož, Miran Murko: “Zato je vsak projekt in vsaka možnost, da se kdo odloči za novo pot ali za pot, kjer so zaposlitvene možnosti velike, dobrodošla. Na trgu dela so namreč potrebe velike, naša naloga pa je, da mlade motiviramo za take poklice.” V projektu, ki se je šele začel, še niso popolnoma definirali, s katerimi poklici se bodo ukvarjali, gotovo pa gre za strojništvo, gradbeništvo, špedicijo in podobno, dodaja Murko. “Iz projekta želimo potegniti čim več, zato torej želimo, da čim več mladih poizkusi očala in se nato vključi ali v usposabljanje ali v izobraževanje ali se na teh področjih zaposli. Končni cilj projekta je torej v teh poklicih zaposliti ljudi,” je dejal.

Zavod za zaposlovanje je za čas trajanja projekta dobil sodelavko, gre torej za sofinancirano zaposlitev. Center za deficitarne poklice s pomočjo virtualne resničnosti je financiran s strani Interreg Slovenija – Avstrija in spodbuja čezmejno sodelovanje in reševanje podobnih ali enakih izzivov obeh držav.

vir: sta

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.